Kam na borůvky

Nemohli jsme si nevšimnout, že se rozjíždí borůvková sezóna. Tady je tedy pár tipů, kam na ně můžete vyrazit. Borůvka pochází ze slova BOR – hledejte tedy pod borovicemi 🙂

Jak je to se sběrem lesních plodů a hub ve volné přírodě?

Nejpřísnější stupeň ochrany platí pro Národní parky (NP) a Národní přírodní rezervace (NPR), kde je sběr lesních plodů povolen, ale sběr rostlin a odchyt živočichů je tu zakázán. Taky se zde, zvláště v první zóně, smí pohybovat pouze po značených cestách, čímž je sběr čehokoliv značně omezen, držte se tedy na značených cestách. V CHKO je zakázáno „pouze“ rozšiřování nepůvodních druhů rostlin a živočichů, táboření a rozdělávání ohňů mimo vyhrazená místa a měnit dochované prostředí. Ovšem v ojedinělých případech lze za změnu dochovaného prostředí vnímat i sběr hub a plodů ve velkém, nenosila bych odtud plné koše. Dále pak k Přírodním rezervacím (PR), sběr hub a lesních plodů je povolen. Zakázán je však sběr rostlin a odchyt živočichů. Netrhejte tedy žádné bylinky. U Národních přírodních památek (NPP) a Přírodních památek (PP) zákon neřeší nic, v zakládajících dokumentech se však můžete dočíst různá omezení týkajících se ohrožených druhů vyskytujících se právě v dané lokalitě. V těchto oblastech tedy sbírat lesní plody i houby můžete, bylinky, ani rostliny bych tady také netrhala. Případně byste si museli načíst omezení ke konkrétní oblasti.

Jizerské hory – borůvky si nejen natrháte třeba v okolí Protržené přehrady, ochutnáte tu i výtečné borůvkové knedlíky. Těch míst tu bude určitě mnohem víc.

Jižní Čechy: míst s úrodou borůvek je tu spoustu. V okolí Lipna pochodíte a my jsme je viděli borůvky např. v lesích u poutního místa Maria Rast nad Vyšším Brodem.

Český ráj – borůvky hledejte např. v okolí Drábovny nebo u Klokočských skal byly letos vážné obrovské. Hodně borůvek jsme viděli i u Příhrazských skal nebo na NS Pískovcová pohádka (a tam se zdálo, že je snad nikdo ani nesbírá, bylo jich tam spousta).

Vysočina – Toulovcovy maštale: do okolí Toulovcových maštalí jezdí mamka na borůvky každoročně. Nasbíráte si i ve Žďárských lesích.

Východní Čechy – Hradecké lesy, konkrétně u rybníka Výskyt. Příjemné s užitečným lze spojit také při výletu na Les Království nebo lesopark Hájemství.

Střední Čechy – vyhlášená je oblast mezi Trhovým Štěpánovem a Tehovem v okrese Benešov. Pochodíte i na mém oblíbeném Kokořínsku.

Tipy pro mlsouny: V Borovanech na jihu Čech se každoročně konají borůvkové slavnosti a na druhé straně republiky v Malé Morávce zase pořádají Borůvkové hody.

Do vyloženě vyhlášených oblastí, především do hor jako Krkonoš, Orlických hor, Šumava atp. vás moc posílat nechci, protože tady bývá každý rok vyhlášený zákaz kvůli nájezdům prodejců a neurvalému trhání hřebeny…

Ať už vyrazíte na jakékoliv lesní plody, chovejte se v přírodě zodpovědně, neparkujte na zákazech, nechoďte mimo značené cesty (v NP a NPR), nezanechávejte po sobě odpadky.

Pokud se chcete podělit i o své tipy, napište nám.