Klokočské skály, jeskyně Postojna, hrad Rotštejn

Přinášíme tip na úžasný výlet, který je dobrodružný a na svou délku velice rozmanitý. Nenechte se zmást, mapa ukazuje 4 km, ale nachodili jsme mnohem, mnohem víc a strávili tu půl dne. Výlet zvládnou i malé děti, které jsou trochu zvyklé chodit. Kočárky však nechte doma.

Zaparkovali jsme v obci Klokočí na parkovišti u restaurace Hasičárna. Odsud jsme vyrazili severním směrem kousek přes obec a vydali se doleva do lesa. Po pár metrech začínají schody a s nimi i Klokočské průchody. Což je rozsedlina mezi skalami 70 m dlouhá, prostě štěrbina, kterou se dá vystoupat po schodech vzhůru na Klokočské skály.

Po výstupu vás čeká krásný výhled směrem k Železnému Brodu. Když jsme se dostatečně pokochali, vydali jsme se po žluté do lesa, po necelém kilometru jsme přišli ke schodům a pod nimi už se nachází jeskyně Postojna. Někdy se též nazývá Amerika, je to největší pseudokrasová jeskyně, která byla osídlena lidmi lužické kultury. Jeskyně nás naprosto dostala. Malý kousek podlezete nízký převis a čeká vás netradiční zážitek, ocitnete se ve velké místnosti, která je plná výklenků se svíčkami, se spoustou odboček. Je tu také tunel, za ním údajně kaple, ale tam jsme se báli, bylo to opravdu úzké. Do jeskyně doporučuji čelovku nebo alespoň kapesní baterku (s tou na mobilu to není ono). 

Dali jsme si sváču a pokračovali z kopce dolů, až jsme došli ke křížku, kde se nachází jakési rozcestí. Žlutá trasa pokračuje vpravo, my jsme odbočili vlevo na neznačenou cestu. Po pár metrech najdete dvě studánky, ze kterých jsme se napili. I toto byl pro děti zážitek. Po chvilce jsme se ocitli obklopeni skalami a úžasnou zelení, užili jsme si zde ticha a klidu, protože jsme měli skalní město jen pro sebe. Roste tu spousty borůvčích obsypaných plody, takže příště bych výlet směřovala spíš na léto 😊

Postojna

Neznačená cesta nás dovedla na žlutou trasu vedoucí od Klokočských průchodů k zřícenině hradu Rotštejn. Tato část je také dobrodružná, stoupali jsme po schůdcích vytesaných ve skalách, pak zase slézali po skále a jistili se řetězy. Místy se mezi stromy otevírají úžasné výhledy. Hrad Rotštejn byl založen v polovině 13. století jako rodové sídlo Rotštejnů. Částečně byl vytesán do okolních skal, částečně dostavěn na ně. Po požáru v roce 1318 byl přestavěn a pyšnil se rozsáhlým zděným palácem. Hrad zanikl na počátku 16. století.  Pro děti je tu malovací koutek (stoleček, židličky, omalovánky s pastelkami), který byl pro děti zajímavější než samotný hrad. To my dospělí jsme se tu rádi prošli a rozhlédli po Českém ráji, k vidění je např. Kozákov, Trosky, Kopanina, Prackov, Dubecko…

Na každém kroku nás provázeli skály a děti byly zvídavé, jak skály vznikly, názorně jim zde můžete vysvětlit také zvětrávání.

Suma sumárum:

  • Užili jsme si úžasné výhledy
  • Prozkoumali jsme jeskyni Postojnu
  • Prolézali jsme po schodech a žebřících
  • Napili jsme se ze studánky
  • Našli jsme putovní kamínky a nějaké jsme také dovezli a schovali cestou
  • Na hradě jako bonus pro děti koutek s pastelkami

Občerstvení: 

  • restaurace Hasičárna u parkoviště v obci Klokočí, 
  • restaurace a penzion Na Klokočských skalách (nahoře po výstupu schodů u Klokočských průchodů)
  • kiosek pod hradem Rotštejn

Tipy: 

Nezapomeňte si čelovku do jeskyně. 

Vyrazte v létě, budou zde dozrávat spousty borůvek.

Delší varianta: lze prodloužit o celé Klokočské skály (po prvním výstupu se vydáte vpravo po červené po vršcích Klokočských skal až ke Zdenčině vyhlídce, poté do obce Záholice a po silnici dojdete až k restauraci Na Klokočských skalách, odkud se dá odbočit k jeskyni Postojna, od jeskyně pokračujete zase dle zadání výše). Tato varianta je dlouhá cca 8 km.