Vyšší Brod, vodopády sv. Wolfganga, Maria Rast

Moc pěkný okruh, na kterém navštívíme klášter ve Vyšším Brodě, nedaleké vodopády a křížovou cestu nad městem. Zaparkujeme na velkém hlídaném parkovišti na okraji města u kláštera. Celý okruh měří cca 6 km, není vhodný pro kočárky.

Prvním zastavením je cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě: Klášter byl založen Rožmberky v roce 1259. Jeho stavba trvala 100 let. Jedná se o jediný fungující mužský cisterciácký klášter v Česku. Klášter nabízí tři prohlídkové okruhy, poslední z nich je zdarma a prochází se bez průvodce, což je fajn možnost pro rodiny s dětmi. Na okruzích máte možnost spatřit klášterní kostel, mnišský chór, hlavní oltář, kapli sv. Benedikta, kapli sv. Bernarda, kapli Panny Marie, galerii soch, obrazovou galerii či knihovní chodbu. Ke klášteru vás dovede Rožmberská brána. V areálu se nachází také poštovní muzeum a kavárna.

Od kláštera se po žluté vydáme do kopce k vodopádům sv. Wolfanga, po 250 metrech dojdeme k odbočce vlevo vedoucí k potoku. Pokračujeme cca 1,5 km až k vodopádu. Přes vodopád vede lávka, můžete se tedy kochat přímo nad peřejemi. Jak už to tak bývá, nejhezčí místa jsou mimo hlavní dění a i tady doporučuji pořádně prozkoumat tok nad vodopádem, i tam jsou krásné peřeje, ale i tůňky, kopečky mechu atd. Mě osobně se tahle část líbila ještě o trochu víc. Pokud tedy nepůjdete okruh, ale jen k vodopádu, prodlužte si cestu ještě o pár desítek metrů a přesvědčte se sami. Vodopády sv.Wolfganga jsou na řece Menší Vltavice, v nejvyšší části vodopádu, voda překonává výšku cca 3 metry. Tohle místo je jedno z nejhezčích v okolí Lipna.

Od vodopádů pokračujeme po žluté, pak kousek po silnici a zahneme vlevo na zelené značení. Nejdřív jdeme po silnici, pak po pěšině do lesa, až dorazíme ke kapli Panny Marie Sněžné (Maria Rast) a obrazárně. Je to poutní místo, každý rok se tu koná několik poutí. Najdete tu i místo k odpočinku a výhled na město. V okolním lese si nasbíráte borůvky, letos jich je spousty. Z druhé strany vede křížová cesta se 14 zastaveními, tou jdeme dolů do Vyššího Brodu. Cesta nabízí hezké výhledy. Pak projdeme přes náměstí a pod klášterem kolem řeky až zpět k parkovišti.

Občerstvení: ve Vyšším Brodě je několik restaurací, jinak na zbytku cesty není žádná možnost se najíst.