Vyšší Brod, vodopády sv. Wolfganga, Maria Rast

Moc pěkný okruh, na kterém navštívíme klášter ve Vyšším Brodě, nedaleké vodopády a křížovou cestu nad městem. Zaparkujeme na velkém hlídaném parkovišti na okraji města u kláštera. Celý okruh měří cca 6 km, není vhodný pro kočárky.

Prvním zastavením je cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě: Klášter byl založen Rožmberky v roce 1259. Jeho stavba trvala 100 let. Jedná se o jediný fungující mužský cisterciácký klášter v Česku. Prohlídka cisterciáckého kláštera je možná pouze s průvodcem a zahrnuje klášterní kostel, mnišský chór, hlavní oltář, kapli sv. Benedikta, kapli sv. Bernarda, kapli Panny Marie, galerii soch, obrazovou galerii či knihovní chodbu. Ke klášteru vás dovede Rožmberská brána. V areálu se nachází také poštovní muzeum a kavárna.

Od kláštera se po žluté vydáme do kopce k vodopádům, po 250 metrech dojdeme k odbočce vlevo vedoucí k potoku. Pokračujeme cca 1,5 km až k vodopádu. Přes vodopád vede lávka, můžete se tedy kochat přímo nad peřejemi. Jak už to tak bývá, nejhezčí místa jsou mimo hlavní dění a i tady doporučuji pořádně prozkoumat tok nad vodopádem, i tam jsou krásné peřeje, ale i tůňky, kopečky mechu atd. Mě osobně se tahle část líbila ještě o trochu víc. Pokud tedy nepůjdete okruh, ale jen k vodopádu, prodlužte si cestu ještě o pár desítek metrů a přesvědčte se sami. Vodopády sv.Wolfganga jsou na řece Menší Vltavice, v nejvyšší části vodopádu, voda překonává výšku cca 3 metry. Tohle místo je jedno z nejhezčích v okolí Lipna.

Od vodopádů pokračujeme po žluté, pak kousek po silnici a zahneme vlevo na zelené značení. Nejdřív jdeme po silnici, pak po pěšině do lesa, až dorazíme ke kapli Panny Marie Sněžné (Maria Rast) a obrazárně. Je to poutní místo, každý rok se tu koná několik poutí. Najdete tu i místo k odpočinku a výhled na město. V okolním lese si nasbíráte borůvky, letos jich je spousty. Z druhé strany vede křížová cesta se 14 zastaveními, tou jdeme dolů do Vyššího Brodu. Cesta nabízí hezké výhledy. Pak projdeme přes náměstí a pod klášterem kolem řeky až zpět k parkovišti.

Občerstvení: ve Vyšším Brodě je několik restaurací, jinak na zbytku cesty není žádná možnost se najíst.