Jizerské hory: Jizerka, Protržená přehrada, Jedlový důl, U Čápa

Jizerské hory jsou krajina tmavých potoků, vodopádů, bučin, zalesněných kopců, močálů a tůní, zakrslých dřevin… Krajina připomínající Skandinávii, nejen svou podobou, ale i studeným podnebím. Průměrná roční teplota se pohybuje mezi 4–7 °C.

Seznam míst, která stojí za to v Jizerkách navštívit: Rašeliniště: Černá jezírka, Velká Jizerská louka, Na Čihadle… Vodopády: vodopády na Černém potoce (nejmohutnější vodopády Jizerských hor), Štolpich, Jedlový důl… Vrcholové skály s výhledy: Ořešník, Pytlácké kameny, Ptačí kupy, Sněžné věžičky, Krásná Máří, Poledník, Oldřichovský špičák, Frýdlantské cimbuří… Podzimní zlaté bučiny: Oldřichov v Hájích, Tišina, Paličník, Poledník, Viniční cesta. Rozhledny jež vás vynesou třeba nad stromy nebo do oblak: Smrk, Královka, Černá Studnice, Štěpánka, Ještěď.

Místa, která nám učarovala. Tipy, které se vám budou hodit, v kteroukoliv roční dobu nejen s dětmi.

1. Jizerka a Safírový potok. Božský klid, který se mi vybaví vždycky, když si na tohle místo vzpomenu, klid tuhle osadu přímo prostupuje. Vděčí za to zákaz vjezdu aut. Zaparkovat můžete pod Bukovcem. Je tu ještě jedna anomálie, nejsou tady lampy a tím je Jizerka vyhlášena jako oblast bez světelného smogu. Že nevíte, co to je? Prostě zde chybí zmiňované světlo lamp a nezasahuje sem světlo z měst, tudíž se zde krásně pozoruje nebo fotí noční obloha. Klid a tma, to je Jizerka, nejvýše položená osada u nás (850 m n.m). Jizerkou protéká Safírový potok, který své jméno nese opravdu podle vzácných kamenů, které se v něm dříve těžily. Sjížděli se sem hledači drahých kamenů z celé Evropy. Žili zde pastevci, dřevorubci, skláři. Nejen tyto zajímavosti se dozvíte v Muzeum Jizerských hor sídlící v budově bývalé školy. Nad Jizerkou se tyčí čedičový vrch Bukovec, kolem hory vede naučná stezka, která vás provede lesem, podél Safírového potoka k rašeliništi nebo k soutoku Jizery s Jizerkou. Když sem přijedete na jaře, pokocháte se pohledem na žlutě rozkvetlou louku plnou úpolínů. …

2. Protržená přehrada. Magické místo, památka na tragédii, která se zde odehrála. 18. června 1916 zde došlo k tragédii, při níž vyhaslo 62 lidských životů, došlo k protržení sypané hráze na Bílé Desné. Protrženou přehradu najdete v lesích nad Albrechticemi, jediný zbytek přehrady tvoří Strážní věž a prohlubeň v zemi. Je to oblíbené místo cyklistů i turistů, jak pro svojí tajemnou atmosféru, tak pro zastávku v Lesním baru. Určitě si dejte borůvkové knedlíky, byly fenomenální, nebo si sami načepujte. K přehradě se dostanete např. ze zmiňovaných Albrechtic, Josefova dolu nebo od přehrady Souš (pozor, pro někoho může být lákavé nechat auto u silnice nad přehradou Souš a proběhnout lesem, což je nejkratší cesta, ale mohla by se vám prodražit, často tady vybírají páni policisté pokuty). V létě si do batohu přibalte nádobu na borůvky.

3. Jedlový důl s vodopády. Říčka Jedlová je bohatá na vodopády. Z Josefova Dolu vede podél potoka a kolem vodopádů naučná stezka 2 km dlouhá. Podívaná je to hezká v každém ročním období, nejhezčí je poslední vodopád 5 m vysoký. Pokud jdete s malými dětmi, bude vám stačit malý okruh z Antonínova, vydáte se po naučné stezce a zpět dolů půjdete po lesní cestě/cyklostezce, celkem 4 km. Jestli si troufnete na delší výlet, hezký okruh se nabízí od parkoviště Peklo, viz mapa, celkem 10 km.

4. U Čápa. Poslední tip je tipem na výlet pro děti 🙂 V areálu U Čápa v Příchovicích objevíte nejednu pohádkovou postavu na pohádkové stezce, hrací dřevěné prvky, knihobudku, louku k odpočinku atd. Navštivte také muzeum Járy Cimrmana a rozhlednu Maják. Nezapomeňte si dát něco dobrého v restauraci, vaří si tu i vlastní pivo – Světoběžník. Lze se tady i ubytovat, což může být lákavé především v zimě, mají tu i vlastní menší skiareál, po zimních radovánkách si dopřejte odpočinek ve wellness. Ať už tady strávíte hodinu nebo celý den, věřím, že budete spokojení.

Doufám, že časem zde přibude tip na krásné okolí Oldřichova v Hájích a vyhlášené Frýdlantské cimbuří.