Okruh Příhrazskými skalami

Název Příhrazské skály jste možná neslyšeli, ale Drábské světničky určitě ano. Příhrazské skály však nejsou pouze Drábské světničky, Krásná vyhlídka a Mužský, najdete tady spoustu údolí a údolíček lemovaných skalami, zbytky hradů, studánky atd. Bonusem vám bude to, že tu není tak přelidněno jako v již zmíněných Drábských světničkách. Stačí jít na druhou stranu od světniček a lidí bude ubývat.

Zaparkovat můžete v Příhrazech pod skalním městem, můžete se tu občerstvit v takovém „retro“ bistru. Vystoupali jsme schody od parkoviště, musím říct, že byly celkem náročné, ale vzhledem k tomu, že to byl start výletu, byli jsme plni elánu a moc to nevnímali, to až cestou zpět nás překvapilo, že těch schodů je opravdu hodně a dost vysoké. Zvažte tedy, jestli je výlet vhodný pro malé děti, my jsme je sebou neměli. Při stoupání po schodech jsme procházeli pod skalními věžemi a nahoře nás čekal krásný výhled. Po chvilce jsme se ocitli u rozcestí U věže a pokračovali po žluté k rozcestí Hrázka, odkud je krásný výhled. Šli jsme dál po žluté lesem a kolem louky a na další křivatce odbočili vlevo po modré. Modrou značku jsme následovali další část trasy a odbočili ke zbytkům hradu Hrázka, pak pokračovali po zpevněné cestě k rozcestí U věže, u kterého jsme okruh začínali. Sešli jsme schody dolů zpět k parkovišti.

V Příhrazských skalách najdete utajenou skalní bránu „Sokolí pusinky“. My jsme pusinky asi po 3 hodinách našli, ne však na tomto okruhu, bylo to kousek dál. Doporučujeme odbočit do všelijakých údolíček a neznačených odboček, malou radu snad dát můžu a to koukejte se po vysokých věžích, kam se dá vylézt nahoru, pusinky ze země vážně neuvidíte. Že jste blízko poznáte podle cedulí, které nabádají k nezveřejňování GPS souřadnic. Bádání je pro opravdové milovníky turistiky a přírody, není to pro ty, kteří jdou jen pro fotku. Doufám, že se podaří lokaci této skalní brány utajit i do budoucna, je v pořádku, že ne každého baví místo hledat a tak tu téměř nikoho nepotkáte. Kousek dál má být ještě jedna skalní brána, Duhová. My jsme paradoxně Duhovou bránu nenašli, i když nám turisté u Sokolích pusinek poradili, kam máme jít. Alespoň důvod se sem vrátit. Tak bádání zdar 🙂