Přehrada Les Království a lesní areál Hájemství

Troufám si říct, že přehrada Les Království je nekrásnější přehrada u nás. Pokud ji neznáte, určitě se tu stavte, až pojedete kolem, tedy kolem Dvora Králové nad Labem. I když tu lze strávit téměř celý den, stojí i za zastávku cestou. Po přečtení článku pochopíte 😉

Přehradu jsme navštívili už před cca 10 lety. Od té doby se mnohé změnilo, jednak návštěvnost a s tím ruku v ruce i možnost občerstvení. Nejdřív k té návštěvnosti, bývá tu docela dost lidí, až nás to překvapilo (tehdy jsme tu totiž byli naprosto sami), parkoviště je maličké, tak neváhejte, pokud uvidíte jakékoliv volné místo v blízkosti přehrady, tak si hned zaparkujte, lze stát i při krajnici a poblíž hráze z obou stran. Provoz po přehradě je řízen kyvadlově semafory, dvě auta se tu nevejdou..

Teď k tomu občerstvení, na pravém břehu máte, pokud si to správně vybavuji, 3 možnosti:

  1. Štěrbova vila: najdete tu venkovní kuchyni, letní bar, hřiště pro děti, a stage pro pořádání koncertů. Ještě také infostánek se suvenýry. Štěrbovka je takové moderní místo pro setkání, občerstvení, party atd. K jídlu mají především maso z grilu a z udírny (spíš burgery a hotdogy). Porce jsou celkem velké. Točí tu také místní pivo Beránek.
  2. Občerstvení U Kolečka, to se nachází kousek pod Štěrbovkou a je to spíš taková klasika, mají výborná grilovaná játra, tortillu a pstruha. Vše podávané s pečeným chlebem a grilovanou zeleninou. Pochutnali jsme si.
  3. Občerstvení Na Vyhlídce. Zde mají smažené klasiky.
  4. Na sladkou tečku v podobě vynikající zmrzky si skočte do pojízdného stánku, který byste měli za hezkého počasí najít u hráze. Zmrzlina na kolečkách.

Lesní areál Hájemství

se nachází jen 4 km severně od přehrady, lze sem popojet nebo dojít po naučné stezce Lesem Království. Stezka je údajně vhodná i pro kočárky. My jsme jeli autem, tak nemůžu stezku hodnotit, ale areál se nám moc líbil. Areál vybudovali zaměstnanci Lesy ČR, je přístupný celý rok a je moc hezký. Je to takové arboretum s různými edukačními prvky. Nejvíce nás zaujalo hledání svého stromu dle keltského kalendáře. Další prvek, který děti moc bavil, bylo přiřazování ptačích budek k jednotlivým ptákům. Moc se jim líbilo také skákání do písku a porovnávání se zvířaty, která doskočí stejně daleko (např. kobylka, žába, rys, jelen atd.)

Je tu také spousty ze dřeva vyřezávaných postav, zvířat, totemů. Schovat se můžete buď pod menší vyhlídkovou plošinou nebo v altánu, kde lze i opéct buřty. Je toho ale mnohem víc. Třeba maketa Krkonoš s Krakonošem nebo hřbitov odpadků…

Až už zvolíte tento tip jen jako zastávku cestou nebo celodenní výlet, nebudete litovat.

Co dalšího nás zaujalo v okolí? Samozřejmě ZOO a Safari Dvůr Králové nad Labem, Kuks a Braunův Betlém, Hořice, zámek Žirec, prvorepublikové Tyršovo koupaliště. A abychom nezapomněli, v okolních lesích bývá celkem dobrá úroda borůvek 🙂

Štítky

Nejnovější příspěvky

Instagram