Přehrada Les Království a lesní areál Hájemství

Troufám si říct, že přehrada Les Království je nekrásnější přehrada u nás. Pokud ji neznáte, určitě se tu stavte, až pojedete kolem, tedy kolem Dvora Králové nad Labem. I když tu lze strávit téměř celý den, stojí i za zastávku cestou. Po přečtení článku pochopíte 😉

Přehradu jsme navštívili už před cca 10 lety. Od té doby se mnohé změnilo, jednak návštěvnost a s tím ruku v ruce i možnost občerstvení. Nejdřív k té návštěvnosti, bývá tu docela dost lidí, až nás to překvapilo (tehdy jsme tu totiž byli naprosto sami), parkoviště je maličké, tak neváhejte, pokud uvidíte jakékoliv volné místo v blízkosti přehrady, tak si hned zaparkujte, lze stát i při krajnici a poblíž hráze z obou stran. Provoz po přehradě je řízen kyvadlově semafory, dvě auta se tu nevejdou..

Teď k tomu občerstvení, na pravém břehu máte, pokud si to správně vybavuji, 3 možnosti:

  1. Štěrbova vila: najdete tu venkovní kuchyni, letní bar, hřiště pro děti, a stage pro pořádání koncertů. Ještě také infostánek se suvenýry. Štěrbovka je takové moderní místo pro setkání, občerstvení, party atd. K jídlu mají především maso z grilu a z udírny (spíš burgery a hotdogy). Porce jsou celkem velké. Točí tu také místní pivo Beránek.
  2. Občerstvení U Kolečka, to se nachází kousek pod Štěrbovkou a je to spíš taková klasika, mají výborná grilovaná játra, tortillu a pstruha. Vše podávané s pečeným chlebem a grilovanou zeleninou. Pochutnali jsme si.
  3. Občerstvení Na Vyhlídce. Zde mají smažené klasiky.
  4. Na sladkou tečku v podobě vynikající zmrzky si skočte do pojízdného stánku, který byste měli za hezkého počasí najít u hráze. Zmrzlina na kolečkách.

Lesní areál Hájemství

se nachází jen 4 km severně od přehrady, lze sem popojet nebo dojít po naučné stezce Lesem Království. Stezka je údajně vhodná i pro kočárky. My jsme jeli autem, tak nemůžu stezku hodnotit, ale areál se nám moc líbil. Areál vybudovali zaměstnanci Lesy ČR, je přístupný celý rok a je moc hezký. Je to takové arboretum s různými edukačními prvky. Nejvíce nás zaujalo hledání svého stromu dle keltského kalendáře. Další prvek, který děti moc bavil, bylo přiřazování ptačích budek k jednotlivým ptákům. Moc se jim líbilo také skákání do písku a porovnávání se zvířaty, která doskočí stejně daleko (např. kobylka, žába, rys, jelen atd.)

Jsou tu také dřevěné sochy zvířat, postav, totemy… V případě deště se můžete schovat buď pod menší vyhlídkovou plošinou nebo v altánu, kde lze i opéct buřty. Je toho ale mnohem víc. Třeba maketa Krkonoš s Krakonošem nebo hřbitov odpadků…

Až už zvolíte tento tip jen jako zastávku cestou nebo celodenní výlet, nebudete litovat.

Co dalšího nás zaujalo v okolí? Samozřejmě ZOO a Safari Dvůr Králové nad Labem, Kuks a Braunův Betlém, Hořice, zámek Žirec, prvorepublikové Tyršovo koupaliště. A abychom nezapomněli, v okolních lesích bývá celkem dobrá úroda borůvek , možná i hub 🙂