Nejznámější místa Kokořínska

Poprvé v této oblasti vaše kroky možná povedou na hrad Kokořín či Bezděz. Vaší pozornosti neuniknou jistě ani vyhlášené Čertovy hlavy či Máchovo jezero, což jsou hlavní lákadla tohoto kraje. Jsou tu i další místa, která si zaslouží vaši pozornost, o kterých se dočtete v dalším článku o Kokořínsku. Místa jsou to méně známá, však neméně kouzelná. Poradíme vám také, kde se najíst. Celá tato oblast je skutečně pohádková, protože vše je tu krásně propojené: skály, jeskyně, roubenky, lesy, louky, potoky, tůně… Zároveň zde nejsou velká obchodní nebo průmyslová centra, ani dálnice, prostě jen příroda. Kokořínsko je naše srdcovka a pravidelně se sem vracíme.

Hrad Kokořín je zasazený do malebné krajiny a přitahoval i známé umělce, kteří zde hledali inspiraci, třeba Antonín Mánes nebo Karel Hynek Mácha, který si zdejší kraj zamiloval, proto se mu také přezdívá Máchův kraj. Prostory hradu můžete obdivovat buď s průvodcem nebo si samostatně vystoupat do věže. Nemusíte objevovat jen historická zákoutí hradu Kokořín, za prohlídku stojí i podhradská stezka, kterou hledejte naproti hradu ve svahu, jsou z ní krásné vyhlídky na hrad. Je to však taková „kozí stezka“ s lávkami, žebříčky a tesanými schody. Dalším zajímavým místem v okolí je skalní hrad Nedamy, který leží pouze 1 km od parkoviště. Z vrcholové skalky hradu je pěkný výhled, cesta je poněkud krkolomná, buďte opatrní. Pokud se chcete osvěžit po výletě nebo si jen tak odpočinout, vydejte se k romantickému rybníku Harasov. Voda je čistá, vhodná ke koupání, najdete tu i menší písečnou pláž. U rybníka objevíte i pár zajímavostí: skalní reliéfy, skalní byt Harasov a vyhlídku na rybník, případně naučnou stezku Poklady Harasova.

Tip: celým Kokořínským dolem vás provede turistická Máchova cesta

Ještě přidáme nevšední tip pro výlet v blízkosti Bezdězu: vyplatí se jít na opačnou stranu než půjde dav lidí od parkoviště a to po neznačené cestě na menší kopec pojmenovaný Malý Bezděz, procházka vede přírodní rezervací a z Malého Bezdězu budete mít hrad Bezděz jako na dlani.

Místa, která máme na seznamu:

  • jeskyně Psí kostel
  • Martinské stěny
  • Čapská palice
  • Dolanský vodopád
  • Přírodní rezervace Tuhaň
  • Korecký a Vysoký vrch
  • hrad houska a naučná stezka