Skalní reliéfy Václava Levého nejsou jen Čertovy hlavy

Určitě všichni znáte slavné Čertovy hlavy, reliéfy vytesané ve skále Václavem Levým, možná ale nevíte, že v okolí se nachází spoustu dalších úžasných děl tohoto sochaře (původně truhláře). Václav Levý vytvořil svá díla v okolí Liběchova ve volném čase. Snad nejhezčím dílem je jeskyně Klácelka s nádvořím, kterému se říká Blaník, na němž uvidíte Jana Žižku a Prokopa Holého, trpaslíky kovající zbraně a různá zvířata. Největším dílem jsou bezpochyby Čertovy hlavy, které jsou vytesané ve skále 9 m vysoké. Dalším zajímavým dílem je Harfenice, jeskyně zdobená čtyřmi hlavami a reliéfem ženy s harfou, který už není moc patrný. Kousek od Harfenice nalezneme Hada vytesaného ve skále, přeťatého sekerou. Jeskyně Mordloch je zajímavou odbočkou, nemá však nic společného s Václavem Levým, ukrývali se tu loupežníci.

Nabídneme vám několik variant, nejdelší okruh je 14 km dlouhý a tak pro malé děti není úplně to pravé. Začneme tedy nejkratší variantou.

  1. Želízy – Harfenice – Tupadly – Želízy a odbočka k Čertovým hlavám, 7km. Odkaz na mapu.

Zaparkujeme u kempu v Želízech (je zde menší parkoviště pro cca 6 aut). Jdeme nejdříve po žluté do mírného kopce, pak se napojíme na modrou po pár krocích začínají skály: nejprve Harfenice, Sfinga, Had. Za Hadem odbočíme vpravo a pokračujeme do Tupadel, pak podél Liběchovky zpět k parkovišti. Pokud máme ještě síly na Čertovy hlavy, jdeme od parkoviště opačným směrem po modré, přes silnici, do kopce a po necelém km jsme u Čertových hlav.

2. Želízy: Čertovy hlavy – Tupadly – Had – Harfenice – koupaliště – Klácelka – Želízy, 11 km. Odkaz na mapu.

Zaparkujeme pod Čertovými hlavami na značeném parkovišti. Vyškrábeme se do kopce k Čertovým hlavám a pokračujeme po modré podél Liběchovky do Tupadel a odtud vlevo do lesa až k Hadovi (můžeme si udělat odbočku k jeskyni Mordloch a skále Sedm chlebů). Když jdeme dál po modré míjíme Sfingu a Harfenici, pokračujeme stále po modré až k rozcestí a vydáme se vlevo po cyklostezce 0057, až dojdeme ke koupališti a dětskému hřišti. To už jsme zpět v Želízech, výlet můžeme zakončit koupáním nebo si vylézt ještě k jeskyni Klácelka, která rozhodně stojí za to. Pokračujeme lesem po modré a jsme opět pod Čertovými hlavami.

3. Liběchov – Had – Mordloch – Tupadly – Želízy – Liběchov, 14 km. Odkaz na mapu.

Tento okruh je nejdelší, uvidíte na něm však všechny skály s reliéfy v okolí. Zaparkujeme v Liběchově před zámkem. Sledujeme modré značení a polní cestu, první dílo, které potkáme je kaple sv. Máří Magdaleny, o kousek dál už je Harfenice a Had, můžeme udělat odbočku k Sedmi chlebům a jeskyni Mordloch, vrátíme se zpět na okruh a dojdeme až do Tupadel, jdeme podél Liběchovky do Želíz, přes silnici k Čertovým hlavám, dolů z kopce a hned zase do kopce ke Klácelce. Sejdeme přes hlavní silnici a dojdeme stále po modré zpět do Liběchova.

Kromě skalních reliéfů můžeme navštívit buď křížovou cestu nebo Liběchovský zámecký park se sochami M. Brauna a starými stromy.