Kokořínsko: skály, jeskyně a skalní byty

To nejhezčí z Kokořínska

Nejhezčími místy okolí Mšena vás provede okružní Cinibulkova stezka, která je dlouhá 8,5 km. Počítejte s poměrně častým stoupáním a klesáním. Stezka začíná a končí ve Mšeně. Je poměrně bohatá na skalní útvary roztodivných tvarů a všelijaké jeskyně, projdete skrz tesanou skálu, zvanou Průsečná.

Občerstvení na stezce: hospůdka Romanov, Coffee Racer Bistro, vyhlášená cukrárna ve Mšeně.

Pokud si netroufáte s malými dětmi na Cinibulkovu stezku, můžete si projít její nejhezčí část zvanou Bludiště u Mšena. Je to část severní stezky, která tvoří rovněž okruh, začíná na rozcestí Na Rovinách, kde můžete zaparkovat. Okruh je krátký pouze 1,5 km a zvládnete ho i s malými dětmi. Jen doporučujeme na jedno dítě, jedny ruce, protože ke konci je nutné překonat skálu přes 2 m vysokou, u které je pouze kovové zábradlí a nášlapy..

Šemanovický důl: o tomto krásném místě jsme už psali zde https://www.poceskusdetmi.cz/hledani-pokladu-v-semanovickem-dole/. Nemusíte hledat poklad, i tak stojí údolí za návštěvu. Nesmíte minout Klemperku, Rozbořenku a Kostelíček. Občerstvení: doporučujeme zabalit si buřty, ohniště najdete u Rozbořenky. Případně si udělejte okruh přes Šemanovice a navštivte Nostalgickou myš.

Kokořínské a Jestřebické pokličky: zvláštní skalní útvary nacházející se na severním okraji Kokořínského dolu. Kokořínské pokličky (někdy označované jen jako Pokličky) jsou trochu známější a vede k nim i lepší cesta. Jsou přístupné po schodech kousek od parkoviště u silnice. Jestřebické pokličky jsou přístupné od Vojtěchova, poslední úsek je poněkud krkolomný. Je to ta nejstrmější část na mapě těsně před cílem, my jsme to však s dětmi neriskovali. Odbočili jsme už na neznačenou cestu před značenou a podél lesa došli k Jestřebickým pokličkám shora.

Skalní obydlí Lhotka: podobných skalních bytečků je na Kokořínsku nepočítaně, tento se však liší tím, že funguje jako ukázka toho, jak se v takových místnostech žilo. Toto skalní obydlí je součástí Mělnického muzea a platí se zde symbolické vstupné. Je to taková hezká tečka za výletem.

Poslední tip je pro všechny, co se mají raději klid = prostě zalezte do jakékoliv rokle (na mapě psané jako údolí, či důl, nebo rokle). Příklady: Kočičina, Močidla, Apatyka, Boudecká nebo Heřmanická rokle, Dobřeňský či Truskavenský důl, údolí skalského potoka a další. I v těchto místech najdete skály, jeskyně, skalní byty, ale především naprostý klid. Kokořínsko je doslova prošněrováno skalními roklemi a mám pocit, že i kdybyste rokle prozkoumávali celé týdny nebo měsíce, stejně narazíte na další, kterou ještě neznáte.