Máchovo jezero, tipy na výlety a koupání

Mácháč, jak se s oblibou Máchovu jezeru říká, je vyhlášený nejen pro koupání. Nalijme si však čistého vína, v tomto případě spíš kalné vody. O vodě se vážně nedá říct, že by byla čistá a není se čemu divit, Máchovo jezero není ve skutečnosti jezero ale rybník 😉 Své jméno získal až později po spisovateli Máchovi, kterého si pamatujeme všichni ze školy. Řekla bych, že je fajn jet sem za koupáním hned z kraje koupací sezóny, případně začátkem léta. My jsme tu byli v srpnu a na kvalitě vody to bylo znát. Nicméně „čistota“ vody dětem až tak nevadila, vyřádily se dosyta. Všechny pláže jsou písečné s pozvolným vstupem do vody. Jednotlivé pláže jsou spojené parníkem a lze tak podniknout pěší výlet z jedné strany jezera na druhou, vykoupat se a vrátit se lodí., případně lze celé jezero obejít.

KOUPÁNÍ

Hlavní pláž Doksy: Jedná se o oplocený areál a platí se zde vstupné. Když přijdete po 17. hodině, nebudete platit nic. K pláži se dostanete z kilometr vzdáleného centrálního parkoviště. Před vstupem na pláž půjdete kolem přístavu, odkud vyplouvá vyhlídkový okružní parník. Pláž je doslova poseta stánky s občerstvením. Doporučujeme dojít až na konec a navštívit Molo 23. Na pláži je také půjčovna sportovního vybavení (šlapadla, lodičky, paddle boardy …).

Klůček: Na poloostrově Klůček se nachází menší pláž. Je tu také kemp a vyhlášená diskotéka. Můžete si tu zahrát obří šachy, ruské kuželky, nohejbal nebo streetbal. Přístup k této pláži je z centrálního parkoviště jako na hlavní pláž, jen uhněte hned za parkovištěm mírně vpravo. Pláž je od parkoviště vzdálená cca 1 km.

Pod Borným: Tahle pláž se nám líbila nejvíc, nachází se ve stínu borovic v kempu Borný, kde se platí za vstup do kempu (ať už přijdete pěšky nebo přijedete parníkem z druhé strany). V kempu je i lanový park, skákací hrad, trampolíny a dětské hřiště. Samozřejmostí jsou stánky s občerstvením, wc a sprchy. Přestože se nachází pláž v kempu a může se tak zdát, že tu bude hodně lidí, není to tak masové jako na hlavní pláži a není tu hlava na hlavě. Můžete si tu vyzkoušet windsurfing, půjčují tu loďky a paddle boardy. A můžete se tu ubytovat v kempu, k dispozici jsou i bungalovy.

Staré Splavy: Tady najdete aquapark s bazény, skluzavkami i nafukovacími atrakcemi na vodě. Opalovat se a odpočívat můžete na pláži s palmami. Nebyli jsme tu, protože recenze nejsou úplně lichotivé, zdá se, že vybavení je zanedbané. Škoda.

VÝLETY

Pěšky na pláž a zpět parníkem. Např. od přístaviště Staré Splavy jsme šli pěšky na pláž Borný a byl to vydařený výlet. Vykoupat se můžete na hrázi nebo u přístaviště Šroubený, kde se vstupuje do vody ze skal. Cesta vede moc pěkným lesem s výhledy na jezero a hrad Bezděz, prochází se také přírodní rezervací Swamp. Po 4,5 km dorazíte do kempu, kde je potřeba uhradit vstupné, pak už jste v cíli na pláži Borný. Na konci pláže je přístaviště, odkud odplouvá loď zpět do Starých Splavů. Podobný výlet můžete naplánovat i jinak podle svého místa pobytu, parník zastavuje v těchto zastávkách v tomto pořadí: Máj, Klůček, Březňák, Borný, Šroubený, Staré Splavy, Staré Splavy pláž, Doksy hotel Port.

Co dalšího se dá na Mácháči dělat: půjčit si lodičky, šlapadla či paddle boardy. Můžete se svézt linkovou lodí nebo parníkem (okružní a večerní plavby). Okolí je protkáno cyklostezkami a turistickými stezkami. Z výletů doporučujeme hrad Bezděz, zbytky hradu Ralsko a Juliinu nebo Havraní vyhlídku. Nezapomeňte ochutnat netradiční i tradiční zmrzliny ve Zmrzlinárně Ralsko v Mimoni, v nabídce mají desítky druhů zmrzlin. Super je také výlet do sklárny s krčmou Ajeto, který se může hodit v nepřízni počasí. Po komentované prohlídce sklárny si můžete vyrobit bižuterii či vyfouknout svůj půllitr, skvěle se najíte v krčmě. Ani v zimě není na Mácháči nuda, jezdí se sem bruslit či na běžky.

A jak je to tu s cenami? Ubytování je tu celkem drahé, i v kempech, ale zkuste pohledat, dá se narazit na levnější alternativy. My jsme bydleli v chatkách v kempu Sluníčko, v hledáčku jsme měli ještě Starosplavský Dvůr. Daleko to není do Lobče, kde můžeme doporučit Apartmán u rybníka.

Ceny jídel nás však mile překvapily, na plážích je konkurence a tak se stačí porozhlédnout a v pohodě narazíte na stánek s jídlem okolo 150 Kč. Dobré jídlo za dobré peníze jsme měli také v chatové osadě Pod Borným.