Bezděz – král hradů

Ideální doba pro výpravu na Bezděz je právě teď, na podzim. Pokud se trefíte ještě do mlhy, výstup nemá chybu. Pomalu vystupujete nad mlhu a koukáte na tu peřinku, jak se pomalu rozpouští. Listí, co se začíná pěkně vybarvovat, dodá scéně ještě víc romantiky. Dalším bonusem vám bude, že potkáte podstatně méně turistů než v sezóně.

Nejkratší cesta na Bezděz vede od parkoviště pod hradem, které je vzdálené cca 1,5 km. Nám to takto s dětmi bohatě stačilo na půldenní výlet, pokud máte víc času a sil, lze vyrazit třeba od Máchova jezera nebo z Bělé pod Bezdězem. Nejdřív jsme prošli vesnicí a pak stoupali lesem do kopce. Stoupání je s dětmi celkem náročné, jsou tu velké kameny a převýšení je 137 m na 800 m. Cesta vzhůru je lemována křížovou cestou a musíte projít čtyřmi branami, než dojdete až k hradu. Skoro celou dobu jsme šli v mlze, s přibývajícími metry mlha řídla a nám se ukazovali hezké výhledy.

Moc se nám líbilo, že hrad je zachován ve své původní podobě. Hrad byl ve své době nedobytný, to díky své poloze, jeho zdi jsou široké až 4 m. Bezděz si můžete prohlédnout s průvodcem nebo sami. Určitě nevynechejte vyhlídkovou věž a hradní kapli. S dětmi to chce trochu odvahy, přece jen je to pořád do kopce, ale když jsme to zvládli my, zvládnete to také (v době návštěvy jim bylo 2,5 a 5 let). Stojí to za to.

Občerstvení: pod hradem je vyhlášené bistro S láskou Karel, kde si dáte hlavně něco z grilu. Přímo u parkoviště se nachází pohostinství U Vejra, kde se také dobře najíte. Přímo u parkoviště je hezké hřiště s výhledem na Bezděz.