Nejkrásnější výlety v Českém Švýcarsku a Labských pískovcích

České Švýcarsko je rozmanitá krajina, která vás bude bavit zas a znova. My jsme tu byli už několikrát a viděli jsme tu jen zlomek všech těch krás, které jsou tu k mání a většinou zadarmo. Přinášíme tipy na známá ale i méně známá místa v Českém Švýcarsku.

Hřensko a okolí

Ačkoliv bylo okolí Hřenska a Mezné nejvíce zasaženo požárem, Divoká soutěska požárem téměř netknutá, Edmundova soutěska ale v pořádku není a je až do odvolání uzavřena. Bohužel je to ta, co je blíže Hřensku. Do Divoké soutěsky se podívat můžete, jen je to trochu komplikovanější… Pokud se vydáte k Pravčické bráně, která už je veřejnosti otevřená, uvidíte zde spáleniště. Od Pravčické se musíte vrátit, Gabrielina stezka je stále zavřená! V blízkém okolí je však také spoustu méně známých míst: 1) Labská Stráň – vyhlídka Belveder 2) Skalní město Bynovec a Růžová vyhlídka. 3) NS Kaňon Labe spojující Labskou Stráň, Bynovec a Děčín.

Vám i dětem se bude líbit Obec Růžová, kde v pohodě strávíte celý den než si všechno užijete: větrný mlýn, naučná stezka, Pastevní vrch s vyhlídkou Růženkou, indiánská vesnička Rosehill, mýdlárna Rubens a vyzkoušejte i pumptrack. Pro dospělé a větší děti bude fajn výšlap na Růžák neboli Růžovský vrch. To vše v okolí Růžové.

TIP: nádherná procházka vede podél Suché Kamenice, kterou najdete jižně od Hřenska, na jaře nebo po deštích se vám bude toto údolí zaručeně líbit.

Děčín a okolí

Zámek, zámecký park, ZOO a Rajské ostrovy, výletní místo Pastýřská stěna s rozhlednou atd. Pokud zatoužíte po přírodě, doporučuji Stoličnou horu nebo stolovou horu Děčínský Sněžník se stejnojmennou rozhlednou. Výhledy jsou tu fantastické. Více na západ jsou pak skalní města Tiské stěny, Rajecké a Ostrovské skály, také Volské kameny.

Jetřichovice a okolí

Jetřichovické skalní vyhlídky jsou spolu se soutěskami a Pravčickou bránou dalším symbolem Českého Švýcarska. Vyhlídek je několik a výstup bývá celkem náročný, doporučuji tedy spíš pro větší děti: Mariina skála, Vilemínina stěna a Rudolfův kámen. Nezapomeňte na skalní hrad Falkenštejn a také Pavlínino údolí, které je celé krásné, s nejmenšími jděte na procházku alespoň kolem pohádkového Grieselova rybníku. Co by kamenem dohodil jsou Rynartice a vyhlášení trpaslíci, čili Trpasličí skála a západ slunce si vychutnáte z Křížového vrchu.

V nedaleké obci Vysoká je v docházkové vzdálenosti několik přírodních krás: skalní hrádek Šaunštejn, Malá Pravčická brána a romantická zřícenina Dolského mlýna. Pro výhledy zvolte Ptačí kámen, Kamenickou vyhlídku nebo vyhlídku na Zámečku, rovněž u Vysoké.

Krásná Lípa a okolí

Centrum Krásné Lípy se hodí při nepřízni počasí, navštivte: Dům Českého Švýcarska, čokoládovnu Manu nebo pivovar Falkenštejn. Krásná je Vlčí hora s rozhlednou, bylinkovou zahradou, studánkou a restaurací. V zimě si nenechejte ujít Brtnické ledopády a jeskyni Víl. Dobrodružná výprava v kteroukoliv roční dobu čeká děti na okruhu přes Kyjovský hrádek s odbočkou k jeskyni Klenotnici. Po výletě se stavte v Kamenné Horce v Lučním baru s funkční kovárnou.

Chřibská a okolí

Tato vesnice je vyhledávaná zejména pro vyhlášenou restauraci Na Stodolci, až pojedete kolem, určitě se tu stavte !! Za vsí jsou Chřibské vodopády ukryté v lese. Nedaleko Chřibské je podobná vesnice a to Doubice, kde je také fajn restaurace Stará hospoda, kde se jednak dobře najíte a děti se tu zabaví v parku dřevěných soch, který slouží jako hřiště. Nedaleko je to i na Tolštejn nebo Jedlovou, což už trochu zajíždíme do Lužických hor. Až pojedete na Tolštejn, zkuste stihnout i čedičové varhany na Zlatém vrchu.

Česká Kamenice a okolí

Trochu přehlížená oblast, která má také co nabídnout: známé jsou vyhlídky u České Kamenice (Jehla, Tell-Platte a Ponorka) a údolí mlýnků, které bude vaše ratolesti bavit hlavně v létě. V okolí vesnice Prysk je hned několik vyhlídkových okruhů a tzv. Kamzičí stezka, což je „enduro“ trasa pro cyklisty. Zajímavá je bývalá nacistická podzemní továrna s muzeem koncentračního tábora v Janské. Pokud chce do přírody, nedaleko se nachází údolí Olešničky nebo severně od Kamenice dva zajímavé vrcholy, které stojí za prozkoumání: Zlatý vrch s kamennými varhanami (které jsou 2,5 krát větší než ty v Kamenickém Šenově) a Studenec, což je vrch s rozhlednou a přírodní rezervací, ve které žijou kamzíci 🙂 Za zmínku stojí ještě vesnice Srbská Kamenice, kterou vás provede naučná stezka (venkovské zemědělské muzeum, kavárnička v přírodě, feratta, lesní divadlo, jeskyně, vyhlídka atd.).

Na závěr: Pokud si nemůžete vybrat, co navštívit dřív, prostě prozkoumejte jen oblast blízko svého ubytování nebo googlujte v obrázkách, co se vám nejvíc líbí. Věřím, že spoustu míst vás zaujme už podle popisu výše. Pokud vyrážíte s dětmi, koukejte předem i na délku výletu. Hodí se také vědět s čím dalším se dá výlet spojit, třeba s dětským hřištěm nebo alespoň restaurací se zahrádkou, cukrárnou, minizoo, však to znáte..

Klidně nám napište a rádi vám doporučíme místa dle vašich představ 😉