Pavlínino údolí a tesaná cesta u Jetřichovic

To je nádherný koutek přírody v Českém Švýcarsku u Jetřichovic. Jedná se o skalnaté údolí, kde protéká Chřibská Kamenice. Výlety se tu dají různě kombinovat od 1,5 km po 7 a víc. My jsme si vybrali zlatý střed a dle mapy ušli 4,5 km a zároveň viděli to nejzajímavější, co vám může údolí a okolí nabídnout.

Zaparkovali jsme v jižní části obce u koupaliště. Vydali jsme se po červené, kousek jsme šli po silnici, první alej však zvěstovala příjemnou změnu a pak už byl jen ráj. Na konci té aleje jsme viděli vyšlapanou cestičku, tak jsme se šli podívat a přivítal nás pohádkový výjev. Vyplatí se scházet z cesty.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Pavlinino-udoli-2-768x1024.jpg.

O kousek dál čekalo další překvapení, kouzelný rybníček Pavlínka. Tady u rybníčku jsme potkali první naučnou tabuli, která byla krásně malovaná, ještě jsme takovou neviděli, ostatně všechny ostatní jsou takhle krásně namalované. Doporučujeme rybníček obejít a pak se zas napojit na původní cestu. Zažijete tu totiž ne jedno dobrodružství, procházeli jsme tunelem skrz, je dobré mít čelovky (hlavně pro děti to bude ještě větší zážitek). Tunel vytesaný ve skále sloužil jako náhon k již bývalému Grieselově mlýnu, což je budova, kterou jsme míjeli. Dále jsou dvě lavičky, kde se můžete nasvačit a zároveň se kochat pohledem na rybník. Pak projdete po lávce a za ní se nachází Rusalčina jeskyně, za jeskyní už jsme se zase napojili na původní cestu.

Pokračovali jsme proti proudu říčky, přecházeli po lávkách, házeli kamínky do vody a stavěli domečky pro skřítky. Přibližně v polovině, kde jsme přešli další lávku jsme se kousek vrátili a stoupali vzhůru. Tahle cesta není značená, na mapě ji vidíte jen přerušovanou čárou. Chvíli jsem si teda nadávala, co jsem si to zase vymyslela, prolézali jsme houštím a překračovali popadané stromy, až jsme se ocitli u skály a pod ní bylo malé tábořiště s lavičkami a ohništěm, jen ty buřty nám v batohu chyběly. Tohle místo dokázalo vykompenzovat rozhořčení z cesty. Když jsme po krátkém odpočinku nabrali opět síly, ještě chvíli jsme se prodírali křovím a po chvíli jsme se ocitli na široké lesní cestě. Odbočili jsme doleva směrem zpět do Jetřichovic. Tady už je cesta krásně široká, jedná se o tesanou cestu, která sice vypadá hezky a tajemně (dodnes neví, k čemu cesta sloužila a jak vznikla), o to méně je pohodlné tudy jít, zvlášť po dešti. Každopádně úsek má cca 150 m a lze obejít. Po necelém kilometru jsme se dostali do chatové oblasti na kraji Jetřichovic, pak už jen seběhli z kopce k autu.

Celé údolí je významným útočištěm vzácných druhů, např. vydra říční, ledňáček říční, kamzík horský, mihule potoční nebo čáp černý. Tak se chovejte tiše, ať je nevyplašíte.

Další varianta – kraťoučká pro nejmenší: obejděte rybníček a pak třeba dojděte kam zvládnete, kdykoliv se vraťte

Další varianta – delší (celkem 7 km): po červené a následně po modré lze dojít až do Rynartic, kde si můžete prohlédnout Trpasličí skálu a vrátit se tesanou cestou zpět do Jetřichovic

Vysvětlivky k mapě: Start) Parkoviště; 2) Odbočka k rybníku 3) Lavička u rybníčku 4) Rusalčina jeskyně 5) Tábořiště ve skalách 6) Tesaná cesta