Dobrodružství na Zlatém vrchu a Tolštejně

Na jaře jsme plánovali víkend v Českém Švýcarsku, nakonec jsme skončili v Lužických horách. Neškrábali jsme se sice nikam na kopec, ani neviděli zdejší hlavní lákadla, ale i tak to bylo super. A bez davů.

Dopoledne jsme si pro výlet vybrali Zlatý vrch. Což je čedičová skála, podobná té Panské, ale je obrovská, protože je 2,5 krát větší. Pokud toto místo neznáte, doporučujeme ho víc než zmiňovanou Panskou skálu. Jednak se tu trochu víc projdete (není to u parkoviště), jednak je tu rozhodně méně lidí a jak už bylo řečeno, skála je 2,5 krát větší. Kamenné varhany jsou dlouhé až 30 metrů. Varhany vznikly při vulkanické činnosti, když láva tuhla velmi pomalu. V minulosti se těžily a vyvážely do Nizozemí, kde byly používány k budování přímořských hrází. Stráně Zlatého vrchu jsou porostlé bukovým lesem, jehož stáří se odhaduje až na 120 let, v okolí se nachází více než 70 druhů rostlin. Můžeme se zde setkat s kamzíky. Parkoviště se nachází pod kopcem a od skály je vzdáleno necelý kilometr.

Toulat se můžete i po okolí. Fajn musí být NS okolím Studence, která nabízí např: vrchol Studenec s rozhlednou, zmiňovaný Zlatý vrch, vedlejší Stříbrný vrch s vyhlídkou, zříceninu hradu Pustý zámek, okolí vrchu Javor atd. Můžete navštívit i Panskou skálu, která je vzdálena jen 6 km a porovnat se Zlatým vrchem.

Na oběd jsme zajeli do Staré hospody v Chřibské, což je pro místní lidi spíš takový Disneyland, pro cizí je fajn a za návštěvu stojí. Ve venkovní části je sbírka dřevěných soch s herními prvky pro děti, kamenné bludiště, sbírka tanků. A moc dobře tu vaří, obsluha je moc milá, takže proč ne.

Poté jsme jeli do Jiřetína pod Jedlovou a vydali se po červené na zříceninu hradu Tolštejn. Hrad stojí na skále ve výšce 670 m n.m. Součástí hradu je restaurace s panoramatickým výhledem, můžete se tu i ubytovat. V restauraci jsme zaplatili vstupné a po kovovém schodiště a přes můstek vystoupali až na vrchol s vyhlídkou, odkud je krásný kruhový výhled. První zmínka o hradu pochází z roku 1337 a restaurace zde stojí od roku 1865.