Krkonoše s dětmi, východní část

Po roce jsme se rozhodli strávit víkend v Krkonoších. Tentokrát jsme bydleli ve Svobodě nad Úpou, což je skvělá výchozí pozice pro podnikání výletů do okolních měst a městeček jako Janské Lázně, Pec pod Sněžkou, Trutnov, Žacléř…

Co všechno se tu dá s dětmi zažít:

Farmapark Muchomůrka / Svoboda nad Úpou: To je kontaktní zoo a dětské hřiště v jednom obklopené loukami a lesy. Dostanete se sem po krátkém výšlapu na kopec. K Muchomůrce přijdete krásnou javorovou alejí, která je lemována dřevěnými prvky, např. obří postelí. Muchomůrka je otevřená jen za příznivého počasí, kdyby otevřená nebyla, samotná procházka k Muchomůrce stojí zato. Jestli máte ještě čas, navštivte Pohádkovou výstavu v informačním centru, které se nachází v horní části obce. Íčko sousedí s restaurací RBurger, kde si můžete dát nejen výtečného burgera, ale zahrát si i minigolf.

Baldův svět / Mladé Buky: venkovní zábavní park s vodními prvky. My jsme se sem vydali, když bylo celkem vedro, a dobře jsme udělali, děti se tady vyřádily celý den. Ochladily se v brouzdališti a nemohli jsme je dostat od potůčků s mlýnky a zdymadly. Na děti tu čeká mnohem víc: 3D bludiště, skluzavky, houpačky, prolejzačky, trampolínky, bungee trampolína, přírodní bludiště a letní tubingová dráha nejdelší v republice. Nechybí občerstvení, převlékárny atd. Navíc ta část s potůčky je schovaná relativně ve stínu a jsou tu k dispozici lehátka, případně si můžete vzít deku, doporučujeme ještě plavky, náhradní oblečení, hodně pití a případně svačinu. Vstupné 200 Kč na osobu. U parkoviště je pak ještě bobová dráha Berta a kolem ní vede NS Kolem Pekelského vrchu.

Janské lázně: Za nás nejlepší, co můžete v Jánkách udělat, je vyjet kabinkovou lanovkou na Černou horu a toulat se po vrcholcích. Můžeme doporučit trasu, kterou zvládnete i s menšími dětmi a to je okruh po NS Černohorské rašeliniště. Cesta vede částečně po povalových chodníčkách, což děti baví a nebudete ochuzeni o výhledy. Celá trasa měří cca 6 km a řekla bych, že není úplně vhodná pro kočárky, případně počítejte s celkem častým přenášením. Oběd si můžete dát u Černé Boudy. Zpět jsme jeli zase lanovkou. Na Černou horu se dostanete i pěšky např. zvonkovou cestou, která v zimě slouží jako sáňkařská dráha. Kdybyste se chtěli vydat ještě na Stezku korunami stromů, tak ta se nachází cca 1 km od parkoviště pod lanovkou.

Herní krajina Pecka / Velká Úpa: Pecka je přírodní hřiště nacházející se u horní stanice lanovky Portášky. Lanovku uvidíte už od silnice a hned u ní můžete zaparkovat. Nahoru vyjedete sedačkovou lanovkou (max. 3 osoby), u horní stanice si kupte dřevěné kuličky a vydejte se k hřišti. Jednotlivé herní prvky představují různá zvířata zde žijící, od rysa, jelena, přes zmiji, či mravence atd. Bude se vám tu hodit zakoupená kulička, kterou děti dávají do kuličkových drah. U hřiště jsou i naučné tabule. Nezapomeňte na „čapí stezku“, která je ukrytá v lese hned u horní stanice, je to 180 m dlouhá lanová stezka vedoucí mezi modely hnízd čápa černého (typického obyvatele zdejší přírody). Vstupné je v celé Pecce zdarma. Zpět do Úpy můžete sjet na koloběžkách.

Dalším fajn tipem je Lufťákova stezka na Benecku, tam bylo o poznání méně lidí než na Černé hoře 😉

Fajn je také v Rokytnici nad Jizerou nebo v Harrachově. O tom zase příště.

Pro další inspiraci můžete kouknout ke Kátě https://kacabipohorky.cz/