Valečov, světničky, Suhrovické rybníky a rozhledna Čížovka

Zřícenina hradu Valečov leží na okraji vrchu Mužský v obci Boseň v Českém ráji. Hrad se nachází cca 400 m od parkoviště a světničky kousek za hradem, což z tohoto místa dělá jasného adepta při plánování výletů s malými dětmi 🙂

Na hradě jsme si prohlédli zbytky hradního paláce, komory a chodby. Vystoupali jsme do věže, odkud je krásný výhled. Ve věži i uvnitř hradu jsou úzké a vysoké schody, chce to tedy víc opatrnosti, hlavně s dětmi. Hrad je otevřený po celý rok. Přímo pod hradem se nachází pěkné amfiteátrum a vzniká tak pěkné místo pro pořádání různých kulturních akcí.

Po prohlídce doporučujeme probádat i okolí hradu, předhradí se skalními světničkami, vězením a hladomornou. Zejména prozkoumávání světniček zabaví malé i velké děti, je jich tu poměrně dost, můžete se vybavit baterkami. Zajímavostí je, že poslední obyvatelé skalních bytů tu přebývali až do roku 1892.

Tipy na výlety v okolí: Mužský, Krásná vyhlídka a Drábské světničky (ty jsou však kvůli náporu turistů na delší dobu uzavřeny), Staré hrady u Příhraz (ty jsou opačným směrem od vyhlídky než Drábské světničky), pak ještě dál do Příhrazských skal, o tom jsme psali tady: https://www.poceskusdetmi.cz/okruh-prihrazskymi-skalami/.

My jsme se rozhodli navštívit nedaleké Suhrovické rybníky, ke kterým lze dojít od Valečova pěšky směrem na Drhleny (rybníky jsou od Valečova vzdáleny pouhé 4 km). Dobře jsme udělali, čekalo nás krásné prostředí a klidná procházka bez davů. Rybníky byly vybudovány v letech 2013 až 2015, převážně k chovným účelům. Na místě zaniklého rybníka vznikly dva větší rybníky a několik menších tůněk, které jsou propojeny pěšinami a lávkami. Najdete tu třeba vodníka nebo vílu, velikánské kapry, kachny a králíka. Všechny zvířátka můžete nakrmit, přibalte si tedy sebou nějakou zeleninu pro králíka a něco pro ryby a pro kachny. Králík žije sám na ostrově a krmí se soukromou lanovkou, na kterou mu dáte jídlo a kladkou přes vodu dovezete k němu na ostrůvek, on si pro dobroty přihopsá. Bylo to tak milý a vtipný. Děti byly unešené i z krmení kachen a kaprů, kteří jsou zde vážně kapitální.

Pokud toho ještě nemáte dost, stavte se opodál na rozhledně Čížovka. Ta se nachází u stejnojmenné obce, která je vzdálená jen 1,5 km od Suhrovic. Tahle rozhledna není jen tak obyčejná, nabízí výhledy z 5 pěti plošin, z toho dvě jsou prosklené. O zážitky tu není nouze a byl to zkrátka povedený den.