Valečov, světničky, Suhrovické rybníky a rozhledna Čížovka

Zřícenina hradu Valečov leží na okraji vrchu Mužský v obci Boseň v Českém ráji. Hrad se nachází cca 400 m od parkoviště a světničky kousek za hradem, což z tohoto místa dělá jasného adepta při plánování výletů s malými dětmi 🙂

Na hradě jsme si prohlédli zbytky hradního paláce, komory a chodby. Vystoupali jsme do věže, odkud je krásný výhled. Ve věži i uvnitř hradu jsou úzké a vysoké schody, chce to tedy víc opatrnosti, hlavně s dětmi. Hrad je otevřený po celý rok. Přímo pod hradem se nachází pěkné amfiteátrum a vzniká tak pěkné místo pro pořádání různých kulturních akcí.

Po prohlídce doporučujeme probádat i okolí hradu, předhradí se skalními světničkami, vězením a hladomornou. Zejména prozkoumávání světniček zabaví malé i velké děti, je jich tu poměrně dost, můžete se vybavit baterkami. Zajímavostí je, že poslední obyvatelé skalních bytů tu přebývali až do roku 1892.

Tipy na výlety v okolí: Mužský, Krásná vyhlídka a Drábské světničky (ty jsou však kvůli náporu turistů na delší dobu uzavřeny), Staré hrady u Příhraz (ty jsou opačným směrem od vyhlídky než Drábské světničky), pak ještě dál do Příhrazských skal, o tom jsme psali tady: https://www.poceskusdetmi.cz/okruh-prihrazskymi-skalami/. V blízkosti naleznete ještě zříceninu zámku Zvířetice nebo zámek Mnichovo Hradiště. My jsme se rozhodli navštívit nedaleké Suhrovické rybníky, ke kterým lze dojít od Valečova pěšky směrem na Drhleny (rybníky jsou od Valečova vzdáleny pouhé 4 km). Dobře jsme udělali, čekalo nás krásné prostředí a klidná procházka bez davů. Rybníky byly vybudovány v letech 2013 až 2015, převážně k chovným účelům. Na místě zaniklého rybníka vznikly dva větší rybníky a několik menších tůněk, které jsou propojeny pěšinami a lávkami. Najdete tu třeba vodníka nebo vílu, velikánské kapry, kachny a králíka. Všechny zvířátka můžete nakrmit, přibalte si tedy sebou nějakou zeleninu pro králíka a něco pro ryby a pro kachny. Králík žije sám na ostrově a krmí se soukromou lanovkou, na kterou mu dáte jídlo a kladkou přes vodu dovezete k němu na ostrůvek, on si pro dobroty přihopsá. Bylo to tak milý a vtipný. Děti byly unešené i z krmení kachen a kaprů, kteří jsou zde vážně kapitální.

Pokud toho ještě nemáte dost, stavte se opodál na rozhledně Čížovka. Ta se nachází u stejnojmenné obce, která je vzdálená jen 1,5 km od Suhrovic. Tahle rozhledna není jen tak obyčejná, nabízí výhledy z 5 pěti plošin, z toho dvě jsou prosklené. O zážitky tu není nouze a byl to zkrátka povedený den.

Štítky

Nejnovější příspěvky

Instagram