Zruč nad Sázavou

V tomto městě jsem vyrůstala, od školních let se tu spousta věcí změnila, hodně se tu rekonstruovalo, vybudovalo a vymyslelo. Občas sem zavítám i teď a pokaždé se tu najde něco nového. Pokud se chystáte trávit dovolenou v Posázaví, neměli byste návštěvu Zruče vynechat. Vyberte si z výčtu dle vašeho gusta a možností.

Hlavní dominantou Zruče je bezpochyby zámek se zámeckým parkem. Na zámku najdete expozici s názvem Království panenek, infocentrum a kavárnu Zručné dobroty, kde si zakládají na originálních a domácích zákuscích. Najde se i něco většího k zasycení hladového břicha.

Zrekonstruovaný zámek láká návštěvníky několika expozicemi: dva zámecké okruhy, Svět kostiček a panenek, Od verpánku k Baťovi, Příběh řeky Sázavy, rytířskou stezkou „Miloty Kolowrata“. V zámeckém areálu se od roku 2015 nachází první muzeum vodáctví v Čechách. Ke zhlédnutí jsou zde nejen zajímavé exponáty lodí, ale také další vybavení které k vodáctví neodmyslitelně patří. Děti jistě zaujme houpačka vyrobená z lodi. Další zajímavou stavbou zámeckého parku je Kolowratská věž, která byla součástí opevnění, využívala se jako hláska či sklad zbraní, dnes se využívá jako rozhledna a prostory pro expozici středověkých zbraní s interaktivními prvky. Zámeckým parkem vás provede naučná stezka dlouhá 2 km. Na panelech jsou připravené pro děti „Úkoly psí slečny Dallili“. V parku je k vidění: vstupní brána, socha lva a socha Jana Schebka, jezírko baronky Emmy, psí hřbitov, hradby a jiné. Nevynechejte stezku baronky Emmy s vyhlídkou. Park je otevřený celoročně. Nezapomeňme, že na zámku sídlí také kavárna „Zručné dobroty“, kde si pochutnáte na domácích zákuscích, ale i slaných dobrotách a vyrábí vlastní sýry.

V blízkosti zámeckého parku najdeme celkem rozsáhlé dětské hřiště s vyhlášenou kuličkovou dráhou. Děti se tu vyblbnou na spoustě atrakcí jako jsou skluzavky, prolézačky, kolotoče, dopravní hřiště atd. Vydržíte tu klidně několik hodin, zejména s menšími dětmi. Naproti hřišti ve Zručském dvoře byla nedávno otevřena kavárna Hellas. V nabídce mají jak zákusky, tak slané sendviče.

Mezi další novější zajímavosti města patří rozhledna Babka, která byla vybudovaná v roce 2015. Najdete ji 2 km severně od města směrem na Jiřice, vede k ní naučná stezka „Zručská NS k rozhledně“. Dřevěná rozhledna stojí ve výšce 451 m n. m. a vyhlídková plošina se tyčí 24 m nad okolním terénem, vystoupáte na ní po zdolání 130 roštových schodů. Shora je hezký pohled na celé město i jeho okolí. Na jihovýchodě vrch Melechov u Ledče nad Sázavou, na jihozápadě vrch Velký Blaník u Vlašimi, východním směrem můžeme spatřit vrch Fiolník u Vlastějovic a západně leží vrch Jordán.

Fajn je také cyklostezka vedoucí podél řeky pod Zámkem. Je dlouhá 4 km. Pokud máte dost času a vybavení, doporučujeme se tu svést na kole či na bruslích.

Mohlo by se hodit: do Zruče můžete přijet buď autem (parkování ve Zručském dvoře nebo u zámku) či vlakem např. ze Světlé nad Sázavou nebo z Čerčan. Když se chcete najíst: zkuste restauraci Na Ostrově nebo Hotel Zruč, dobře se najíte ve zmiňovaných Zručných dobrotách.