Zruč nad Sázavou, skrytý klenot Posázaví

Ve Zruči nad Sázavou jsem vyrůstala, od školních let se tu spoustu věcí změnilo, hodně se tu rekonstruovalo, vybudovalo a vymyslelo. Občas sem zavítám i teď a pokaždé se tu najde něco nového. Pokud se chystáte trávit dovolenou v Posázaví, neměli byste návštěvu Zruče vynechat. Vyberte si z široké nabídky aktivit pro každého.

Hlavní dominantou Zruče je bezpochyby zámek se zámeckým parkem. Na zámku najdete expozici s názvem Království panenek, infocentrum a kavárnu Zručné dobroty, kde si zakládají na originálních a domácích zákuscích. Najde se i něco většího k zasycení hladového břicha.

Zrekonstruovaný zámek láká návštěvníky několika expozicemi: dva zámecké okruhy, Svět kostiček a panenek, Od verpánku k Baťovi, Příběh řeky Sázavy v bývalé sýpce, rytířskou stezkou „Miloty Kolowrata“. V zámeckém areálu se od roku 2015 nachází první muzeum vodáctví v Čechách. Ke zhlédnutí jsou zde nejen zajímavé exponáty lodí, ale také další vybavení které k vodáctví neodmyslitelně patří. Děti jistě zaujme houpačka vyrobená z lodi. Další zajímavou stavbou zámeckého parku je Kolowratská věž, která byla součástí opevnění, využívala se jako hláska či sklad zbraní, dnes se využívá jako rozhledna a prostory pro expozici středověkých zbraní s interaktivními prvky. Zámeckým parkem vás provede naučná stezka dlouhá 2 km. Na panelech jsou připravené pro děti „Úkoly psí slečny Dallili“. V parku je k vidění: vstupní brána, kašna, socha lva a socha Jana Schebka, jezírko baronky Emmy s altánkem, psí hřbitov, hradby a jiné. Nevynechejte stezku baronky Emmy s vyhlídkou. Za branou stojí ještě za vidění kostel Povýšení sv. Kříže, který najdete hned za branou.

Park je otevřený celoročně, zámek od dubna do října. Nezapomeňme, že na zámku sídlí také kavárna „Zručné dobroty„, kde si pochutnáte na domácích zákuscích, ale i slaných dobrotách a vyrábí vlastní sýry.

V blízkosti zámeckého parku najdeme celkem rozsáhlé dětské hřiště s vyhlášenou kuličkovou dráhou. Děti se tu vyblbnou na spoustě atrakcí jako jsou skluzavky, prolézačky, kolotoče, dopravní hřiště atd. Vydržíte tu klidně několik hodin, zejména s menšími dětmi. Naproti hřišti ve Zručském dvoře byla nedávno otevřena kavárna Hellas. V nabídce mají jak zákusky, tak slané sendviče.

Mezi další novější zajímavosti města patří rozhledna Babka, která byla vybudovaná v roce 2015. Najdete ji 2 km severně od města směrem na Jiřice, vede k ní naučná stezka „Zručská NS k rozhledně„. Dřevěná rozhledna stojí ve výšce 451 m n. m. a vyhlídková plošina se tyčí 24 m nad okolním terénem, vystoupáte na ní po zdolání 130 roštových schodů. Shora je hezký pohled na celé město, jeho blízké okolí o okolní vrchy: Melechov, Fiolník a Jordán.

Fajn je také cyklostezka vedoucí podél řeky pod zámkem. Je dlouhá 4 km. Pokud máte dost času a vybavení, doporučujeme se tu svést na kole či na bruslích.

Doprava do Zruče: můžete přijet autem (parkování ve Zručském dvoře nebo u zámku, případně na náměstí u hotelu). Lze přijet vlakem ze Světlé nad Sázavou nebo z Čerčan, zastávky jsou zde dvě (resp. zastávka a nádraží). Lze přijet také autobusem.

Kde se najíst: zkuste restauraci Na Ostrově nebo Hotel Zruč, dobře se najíte ve zmiňovaných Zručných dobrotách.

Kde se ubytovat: penzion Pod Zámkem, hotel Zruč. Prozkoumejte také okolní vesnice na e-chalupy.cz, případně booking.com. Za zmínku stojí i kemp Rákosí.

¨