Z Poděbrad na soutok a Huslík

Jestli už máte prochozenou kolonádu, park a náměstí křížem krážem, tak se koukněte ještě kousek dál, kde je pomyslná mekka cyklistů a turistů. Soutok (Cidliny s Labem) je necelé 4 km od náměstí a přesto je to oáza ve městě. Nezapomeňte také na záchranou stanici Huslík.

Jak se tam dostanete?

Hezky po rovině dojedete na kole k soutoku jak od Nymburka tak od Kolína, je to tedy super cyklovýlet i pro děti.

Turistickým vláčkem nebo parníkem: z nábřeží pod zámkem v Poděbradech v sezónně odplouvá párkrát denně parník Král Jiří. Dospělí se sveze za 260,- a dítě za polovic. Plavba trvá 30 minut. Turistický vláček jede také párkrát denně a je o poznání levnější (dospělí 40,- a dítě 30,-). Startuje od zdymadla, zastavuje na několika místech a cílem je soutok. Doporučujeme jet jednu cestu parníkem a druhou vláčkem, děti budou nadšené!

Samozřejmě můžete přijít i pěšky, cesta z náměstí na soutok měří necelé 4 km, procházku si můžete prodloužit třeba do Libice na Slavníkovské hradiště, což je z Poděbrad 5,5 km. Pokud se vydáte po svých, následujte okružní stezku NS Skupice-Huslík a z infotabulí se dozvíte spoustu zajímavostí, cestou zpět se dostanete i na kouzelné místo – mrtvé rameno Labe s názvem Skupice.

Občerstvení na Soutoku

Na soutoku se můžete posilnit buď v letní restauraci Cidlina, kde je i letní parket a tak se v létě můžete zdržet až do pozdních hodin a zaposlouchat se do nějaké místní kapely. Druhou možností je udělat ještě pár kroků ke kiosku U Přívozu, kde mají grilované speciality (pstruha, krkovičku, hermelín, paličky atd). a téměr lidové ceny.

Záchranná stanice Huslík

Stanice Huslík sídlí kousek od soutoku v lese a tak se tam určitě také stavte. Na Huslíku se starají o raněná zvířátka, kterým můžete přispět na potravu (klasické vstupné se neplatí). Viděli jsme dravé ptáky, papoušky, veverky, daňky, morčata, je tu i vydra a mluvící havran Karel. Jděte se podívat do spodní části, kde je obrovská zahrada s různými prvky jak hracími, tak edukačními či odpočinkovými. Zaujal nás také vrbový tunel a altán. Pasou se tam krávy, létá tam spoustu hmyzu atd. Pro cestu zpět jsme zvolili vláček, který jezdí od soutoku, my jsme to riskli a zkusili si ho stopnout, vyšlo to.

Výlet můžete zakončit v Poděbradech na velkém hřišti Kubovy sady.