Vodopád Savica, tip na výlet u Bohinjského jezera (Slovinsko)

Úžasný dvojitý vodopád Savica najdete v srdci Triglavského národního parku u jezera Bohinj a patří k tomu nejzajímavějšímu, co můžete u jezera vidět. Poradíme, jak se sem dostat bez auta a užít si jak vodopád, tak samotné jezero. Jen doporučujeme vyrazit raději ráno. Jeli jsme první letní den, prvním autobusem a a byli jsme v něm téměř sami a to jsme se báli, že se nevejdeme.. Parkoviště pod vodopádem také zelo prázdnotou, ale při cestě autem byste se ochudili o procházku k jezeru, která vede krásnou přírodou s výhledem na hory. Tím, že přijedete bez auta, tak na pěší trase k jezeru moc lidí nepotkáte.

Pokud nebydlíte někde poblíž, dojeďte autem do Bohinjské Bistrice a tam zanechte auto. Z Bohinjské Bistrice jezdí v sezóně dva druhy autobusů, Green buses pro ty, co mají slevovou kartu (k sehnání u poskytovatelů ubytovacích služeb), a sezónní pendel bus. Oba jezdí několikrát denně. Autobusy staví také na všech zastávkách cestou. Pokud tedy bydlíte někde mezi Bohinjskou Bistricí a jezerem, svezete se taky. My jsme bydleli v úžasném apartmánu v Kamnje, což je obec na půli cesty, pokud by vás zajímal kontakt na ubytování, dejte vědět…

Autobusem dojeďte až na konečnou, tedy Koča pri Savici / Planinski dom Savica. Cestou si prohlídněte také zastávku na konci jezera Žičnica Vogel križišče, je to ta u křižovatky u kempu a tady budete nastupovat na zpáteční cestu.

Takže dojeli jste k chatě, kde je také parkoviště. Odsud jdete pěšky k vodopádům, nejprve projdete turniketem a zaplatíte vstupné. No a pak už jen stoupáte po schodech, asi 1 km, není to až tak strašné, jen je to pořád do kopce 🙂 Na konci jste odměněni nádherným výhledem a také hukotem majestátního vodopádu. Voda padá z neuvěřitelné výšky 80 m. Dolů se jde stejnou cestou po schodech. Kousek před vodopádem je vyhlídkový altán, kde si můžete odpočinout.

Až přijdete na parkoviště, vydáte se vlevo přes lávku a pokračujete z mírného kopce stále rovně až k jezeru. Dojdete na krásnou pláž, kde můžete odpočívat jak je libo. Při cestě z pláže k zastávce doporučujeme držet se stále u jezera a kochat se krásnými výhledy na jezero a na hory. Zastávku k odjezdu najdete v lese na křižovatce hned za kempem. Celá trasa viz mapa pod článkem..

Občerstvení:

Ve výchozím bodu pod vodopádem u parkoviště najdete chatu Okrepčevalnica Savica. U samotného jezera ´počítejte s tím, že není žádný stánek ani restaurace, nejblíž je Restavracija Ukanc a ta byla v době naší návštěvy zavřená, využili jsme tak alespoň nedaleký stánek s Panini. Zkusit můžete i restauraci v kempu Camp Restaurant Bohinj.

Je to jedno z nejhezčích míst u Bohinjského jezera, tak si ho nenechte ujít. Tak co, vyrazíte autobusem nebo autem?