Víkend ve větvích / Treehouse Ralsko

Od Ježíška jsme dostali víkend v domečku na stromě, chcete-li treehouse. Předposlední červnový víkend jsme zarezervovali už v zimě a dlouho očekávali, jestli se do domečku dostaneme v námi plánovaný termín. Nakonec bylo po dlouhých peripetiích téměř vše uvolněno a nám tedy nic nebránilo. Počasí se také vzpamatovalo a nakonec jsme měli docela hic :-). O to víc jsme si užili blízké okolí a nepodnikali žádné dlouhé výlety, na které stejně nikdo neměl chuť. O možnostech, co se dá podniknout v okolí, se dočtete dole, teď se podíváme na to, jak to tu chodí.

Domeček se nachází v obci Osečná, části Chrastná, což je malá obec mezi Mimoní a Jabloncem nad Nisou. Kousek od domečku je rybník a výhled na Ještěd. Emailem jsme si zarezervovali termín dostatečně dopředu. Před příjezdem je potřeba potvrdit přibližný čas (od 14. do 16., lze však i později). K večeři si lze zamluvit buřty nebo maso na gril, pan majitel vám to přiveze. Gril, ohniště, pomůcky na pečení buřtů i dřevěné uhlí v kůlně v areálu. Přímo v domečku není voda, je zde však připraven 5l kanistr. V areálu voda je, lze si umýt nádobí, ruce nebo se osprchovat. Sprcha je samozřejmě letní, taková ta na solární ohřev, můžete počítat i s diváky, občas proběhne nějaký ten brouček nebo mravenec, a pod podlahou se schovává ropucha, ale bez toho by to nebylo ono 🙂

My jsme měli opravdu teplo, takže jsme nic nepotřebovali, dokážu si však představit, kdyby byla zima, tak by se hodil plynový vařič a ohřát si vodu na kafe nebo čaj nebo i nějaké jídlo. Hodí se ještě baterka a lednička, klidně ta polysterenová. Kdyby vám byla zima, v domečku jsou plynová kamna. V areálu se nachází ještě jeden domeček a taky malé dětské hřiště (houpačka, skluzavka, pískoviště). A abych nezapomněla ještě na další základní potřeby, klasické wc tu také samozřejmě není, nachází se tu kadibudka a přímo v domečku najdete „moderní“ suchý záchod (pytel s pilinami).

K snídani jsme si objednali piknikový koš pro celou rodinu. Pán ráno přivezl koš se všemi možnými dobrotami a pověsil ho na provaz, my jsme ho kladkou vytáhli nahoru k domečku a snídali na terase za přítomnosti mravenců, jak jinak. Pro děti byl největší zážitek to, jak jsme tahali koš nahoru, museli jsme ho ještě několikrát spustit a opět vytáhnout a pak až jsme se do toho mohli pustit. Koš byl opravdu nabušený přes všechno možné jako běžné i sladké pečivo, ovoce, zelenina, šunka, salám, sýry, jogurty, máslo, med, marmeláda, nechyběla horká voda na čaj nebo kafe a něco dobrého na výlet. Bylo toho tolik, že jsme to jedli ještě místo oběda, abychom to zbytečně nevyhazovali.

Po snídani jsme vyrazili na koloběžce na cyklostezku, která vede kolem areálu. Cyklostezky jsou tady skvělý, vedou převážně lesem a žádný velký kopce, takže se to dá i v létě, můžete dojet třeba do lázní Kunratice nebo na druhou stranu k Hamru na Jezeře nebo ještě dál. Posvačili jsme v bistru Pod Sluncem, kde je velké dětské hřiště s lanovým parkem pro prcky a nabídka dobrot jet tu víc než lákavá. Vzhledem k tomu, že bylo vedro, rozhodli jsme se vrátit zpátky k domečku a jít se lesem projít k nedalekému vodopádu.

Vodopád se jmenuje Chrástenský a najdete ho kilometr od treehouse, když půjdete po proudu potoka po červené značce. Čekali jsme malý vodopádek, protože potok není nijak mohutný, každopádně místo toho nás čekalo překvapení v podobě 2 m vodopádu a tůně ve svahu. Lze se tu i vykoupat, voda byla však jako jehličky, tak jsme aspoň brouzdali nohy. Ostatně tento potok protéká i kolem našeho ubytování, takže poslouží klidně jako lednička.

Odpoledne jsme vyrazili na vyhlášené koupaliště do Hamru na Jezeře, abychom se ochladili. Byla tam hlava na hlavě, ale děti spokojený při cachtání a hraní si v písku, válení se na pláži, nějaký ten langoš, limča, pivo atd, ke štěstí to stačilo všem. Pak jsme ještě dojeli na zmrzlinu do Střáže pod Ralskem, jelikož jsme o této zmrzlinárně slyšeli ze všech stran. Vyrábí zde více než 200 druhů zmrzlin a v aktuální nabídce mají cca kolem 30-40 druhů. Můžete ochutnat i takové druhy, které nikde jinde nenajdete (třeba čabajková!, svíčková, balkánský sýr, moravské uzené, chlebová, křenová, koprová, bramborová, jako fakt!!!). My jsme si dali ale radši klasickou ovocnou, těch tu najdete obrovské množství druhů. Večeřeli jsme v restauraci Dřevěnka, kde si vyberete ze skvělé domácí kuchyně.

Další den se opakoval ranní rituál s taháním košíku nahoru a dolů, pak snídaně a odjezd domů. Po cestě domů jsme podnikli malý výlet, bylo opět vedro. Stavili jsme se u Průrvy Ploučnice, což je vlastně takový tunel ve skále, kterým protéká řeka Ploučnice. Sjíždí se to na lodičkách, případně na lehátkách nebo to lze i projít pěšky, když máte vody do vody. Boty jsme neměli a tak nám úplně stačilo pozorovat při těchto radovánkách ostatní a obešli jsme to i z druhé strany, abychom viděli, kudy ta řeka vtéká, tunel je dlouhý cca 50 m a byl vytesán ručně. Místo je to rozhodně zajímavé.