Tetínské vyhlídky, stezka sv. Ludmily

Za výhledy nemusíte jezdit do hor, Tetínské vyhlídky jsou toho důkazem. Najdete je poblíž Berouna, do Berouna se dostanete pohodlně vlakem. Tento výlet doporučuju pro všechny milovníky přírody všema 10, z trasy jsem byla nadšená.

Trasa: Beroun – Tetín – Srbsko = stezka sv. Ludmily.

Měla jsem den sama pro sebe a jak jinak ho nejlépe si ho užít než toulkách naší přírodou. Dojela jsem do Berouna vlakem a z nádraží putovala po modré směr Tetín a Srbsko. Hned na kraji Berouna mě čekal krátký strmý výstup, pak jsem šla chvíli téměř po rovině. Na kraji Tetína si nezapomeňte udělat odbočku vpravo na NS Tetínské vyhlídky. Odbočka je hned u hospůdky U Plotice, kde se můžete občerstvit. Odbočka prodlouží výlet o 2,5 kilometru, ale vážně stojí za to. Procházíte kolem pastvin s kravami a koňmi. Je tu několik vyhlídkových míst, na kterých se vám bude pěkně odpočívat. V této části se dostanete i nad lomy, kde se v minulosti těžil vápenec, uvidíte dnes už uzavřený tunel do Modrého lomu a zbytky železnice.

Od lomů se tato naučná stezka vrací zpět do Tetína a pokračuje ke kostelu sv. Ludmily a jeho okolí, kde je fakt zvláštní atmosféra a pod kostelem jsou nádherné vyhlídky. Tam oficiální stezka nevede, doporučuju však jít právě tudy. Kousek za kostelem je odbočka k ruinám hradu Tetín, ze kterých už toho moc nezbylo, je zde však také krásný výhled na Berounku. Poté je dobré sestoupit dolů do lesa a přijít ke skalám odspodu, nachází se tu Tetínský vodopád a cesta podél něj pokračuje po žebříku, což jsem si po dešti a v sandálech netroufala. Za vodopádem se nachází ještě jeskyně.

Potom jsem vystoupala do kopce lesní pěšinou a ocitla se u dětského hřiště v březovém lesíku, hned vedle fotbalového hřiště a karavanového stání (Stellplatz Tetín). Pokračovala jsem úvozem po zelené z kopce. Poté vede cesta cca 2 km po rovině podél Berounky až do Srbska, na tomto břehu byl klid, na druhém je cyklostezka a tam byl celkem cvrkot 🙂 Když jsem dorazila do Srbska, zjistila jsem, že mi přijíždí vlak, kterým jsem měla namířeno zpět do Prahy, neochutnala jsem tak nic ve stánku Za Vodou u nádraží, který na mě působil sice trochu retro ale mile. Kousek vedle byla ještě restaurace U Nádraží.. Výlet by mi zabral cca půl dne, předtím jsem však byla ještě okouknout Beroun a jejich Městskou horu.