Slovinsko s dětmi, NP Triglav, Bohinjské jezero a okolí

Slovinsko je vyhledávané pro krásnou přírodu, hory, jezera, skály, řeky atd. Mezi známé oblasti patří národní park Triglav a jeho okolí, Julské Alpy, Kamnincko-Savojské Alpy a další. My jsme tu byli poprvé a vybrali jsme si okolí Bohinjského jezera, je to východní oblast národního parku Triglav. Tento článek je takové porovnání vyhlášených míst a těch méně vyhlášených, i když v sezóně je hodně lidí všude, ačkoliv to znáte i z naší republiky. Na konci se však dozvíte o méně známých místech, kde by tolik lidí být nemuselo 😉

Soutěsky Vintgar vs. Mostnice

Obě soutěsky jsou nádherné, když už tu budete, asi budete chtít vidět Vintgar, ale vězte, že Mostnice je také krásná a je tu o poznání méně lidí, navíc je o dost delší.

Vingar je atraktivní zejména díky chodníkům, které vedou přímo nad hučící vodou. Nicméně soutěska je celkem krátká cca 1,5 km a je tu vážně moooc lidí. Přivstaňte si a buďte tu na otvíračku nebo později před koncem otvíračky. Nám se to nepovedlo a docela jsme toho litovali. Sice jsme byli vpuštěni ještě na první parkoviště, ale byl tu celkem chaos, samotné parkování trvalo věčnost, u vstupu jsme stáli asi 15 minut, v soutěsce už se dav celkem rozplynul. Bylo by však lepší být zde už na 9 hodinu.

Soutěska je kvůli davům jednosměrná! Lze se vrátit několika cestami a) po opuštění soutěsky pokračujte VPRAVO: ke kostelu sv. Kateřiny, kde je pizzerie Jurček a pěkné dětské hřiště, dále pak neznačenou cestou pod obcemi Zasip a Podhom zpět na parkoviště. Celková délka i se soutěskou cca 6 km. b) po opuštění soutěsky pokračujte VLEVO do obce Blejska Dobrava, kde na okraji uhnete zase vlevo a jdete celkem krkolomným terénem zpět. Celková délka cca 4,5 km. c) další možností je přijet z Bledu kyvadlovým autobusem a jím se zase dopravit zpět. https://www.vintgarshuttle.com/

d) S dětmi se nám osvědčila tato varianta: po opuštění soutěsky jsme šli vlevo do obce Blejska Dobrava, cestou potkáte příjemný letní bar, kde nám za nekřesťanské peníze nabízeli taxi zpět k parkovišti, s díky jsme odmítli a šli na vlak. Svezli jsme se jednu zastávku do obce Podhom a odsud šli cca 1 km k parkovišti. Stálo nás to pouze 45 minut čekání na vlak a pár eur.

Soutěska Mostnice se nachází v blízkosti nádherného Bohinjského jezera. Na této soutěsce nejsou chodníky nad vodou jako ve Vintgaru, jsou tu však lávky a mosty přes řeku, ze kterých vidíte, jak je soutěska hluboká, až se vám z toho zatočí hlava. To uvidíte na základním okruhu, který měří pouhých 5 km a dá se s dětmi v pohodě zvládnout. Nezapomeňte se dojít podívat i na slona. Pokud budete pokračovat za značeným okruhem dál, uvidíte toho mnohem víc: Planina Voje, chaty Planinska Koča a Koča pri slapu Mostnice, vodopád/Slap Mostnice. Na Mostnici zkrátka zažijete úchvatnou podívanou a můžete tu strávit půl dne nebo si udělat celodenní túru dle vašich představ a možností. Vstupné na okruh = 3 EUR/ dospělí (děti do 7 let zdarma).

Tip: k soutěsce jděte ze Staré Fužiny (ne z hořejšího parkoviště), projdete tak malebnou vesničkou, pokračujete podél potůčku krásnou přírodou k soutěsce.

Jezera Bled vs. Bohinj

Obě dvě jezera mají něco do sebe. Nicméně Bohinj je přírodnější, divočejší a za mě prostě daleko krásnější. U Bledského jezera se to hemží lidmi snad po celý rok, je to takové komerční místo. Neříkám, že ostrůvek s kostelem není hezký, je moc hezký, nemohla jsem z něj poprvé spustit oči a z té modré barvy jezera také ne. Vyhlídky na jezero shora musí být také krásné (Mala Osojnica a Velka Osojnica). Nám však stačilo strávit tu 2 hodiny, bylo vedro a na vyhlídku se dětem nechtělo, daleko víc jsme si to užili u Bohinjského jezera.

Bohinjské jezero se nachází v národním parku a tak byla zástavba u jezera omezena. To činí z jezera klidnější místo. Po pravdě i zde je hodně lidí, zejména v prvním městečku Ribčev Laz. Je zde spoustu atrakcí, které lákají turisty: kostelík svatého Jana Křtitele, socha kamzíka u jezera, výletní loď, půjčovny lodiček, kánoí a paddleboardů. Zajít můžete i k restauraci Pod Skalco, což je takový pěkný koutek, kde se učí horolezci lézt, pro děti jsou tu houpačky a kozy s možností krmení, také zmiňovaná restaurace.

Tip: Pokud se rozhodnete pro vyhlídkovou plavbu, vyberete si jednosměrnou plavbu do Ukanc, odkud už musíte zpět pěšky, doporučuji jít zpět delší trasu tedy vlevo z Ukanc zpět do Ribčev Laz, cesta je tu daleko záživnější, celkově měří 6 km. Vpravo jdete totiž celou dobu podél silnice a nic moc hezkého tu neuvidíte.

Další zastávkou na Bohinjském jezeře je Ukanc, což je klidnější místo na konci jezera, kde je krásné koupání a pěkný kemp. Sem právě jezdí výletní loď. Při koupání se kocháte hřebeny hor z jedné strany a pasoucími se krávami z druhé strany. Nezapomenutelný zážitek. Voda je i v létě osvěžující (do 22 st). Přímo na pláži nenajdete žádnou restauraci, ani kiosek, pouze kiosek s Panini, případně v kempu je také restaurace 😉

Vodopády Savica vs. Grmečica

U vodopádu Savica bude pro děti možná moc schodů, větší děti to určitě zvládnou. S menšími vám bude cesta déle trvat. Parkoviště je tu placené a v létě přetížené, je lepší přijet autobusem z okolních vesnic. Výlet je to však moc pěkný.

Cesta k vodopádu Grmečica je vhodnější pro malé děti, pro kočárky nebo odrážedla, jde se stále po rovině. Parkování je tu neplacené, ačkoliv značka v mapách hovoří jinak (žádný automat tam ve skutečnosti není). Každopádně neparkujte na trávě (hrozí odtah). Šli jsme z parkoviště, které najdete mezi loukami pod obcí Nomenj, po nenáročném 1 km dlouhém úseku jsme byli u vodopádu, kde jsme byli naprosto sami. Pokud toužíte po troše adrenalinu, vězte že je tu ve skále po pravé straně schovaná feratta vedoucí přímo do skály do vody (asi to bude chtít neopren, voda je ledová). Pokud sem pojedete v létě, zejména v období sucha, je dobré si před výletem ověřit, zda je v místě dost vody.

PROHLÉDNĚTE SI DALŠÍ MÉNĚ ZNÁMÁ MÍSTA

Most na Soči: tento výlet byl neplánovaný (jedno dítko onemocnělo, zůstalo s tátou na ubykaci a druhé jelo se mnou vlakem na výlet). Ta tyrkysová voda v řece není upravená ve Photoshopu 🙂

Do zastávky Most na Soči jsme přijeli jsme vlakem z Bohinjské Bystrice a do městečka šli ještě 1,5 km pěšky. Tam jsme si udělali procházku podél vody po chodníku. Městečko je spíš takové středomořské než alpské. Je tu kostel, muzea a vyhlídka na jezero. Jezdí tu také panoramatická loď jako u Bohinje, která k naší smůle zrovna nejela.

Vodnikov Razglednik: vyhlídkové místo vhodné pro rodiny s dětmi. K vyhlídce se nejlépe dostanete, když vyjedete autem serpentinami do obce Koprivnik v Bohinju, za kostelem zaparkujete na neznačeném a neplaceném parkovišti. Odsud je to pouhý kilometr k vyhlídce. Cesta vede lesem a pohled na jezero se před vámi otevře až na místě, vyhlídka je bohužel už trochu zarostlá. Kousek od parkoviště najdete svéráznou hospůdku, sousedící s malým dětským hřištěm. V hospůdce skvěle vaří a obsluha je také moc milá. Ačkoliv paní neuměla moc anglicky snažila se všemožně a vyprávěla nám jak to v tomto kraji chodí.

Soutěska a planina Pokljuška: tento výlet jsme už nestihli, mohl by se však hodit vám. Jedná se o soutěsku bez potoka, ale plnou zeleně (podle ročního období). Jde se po lávce ve skále, dojdete k jeskyni, můžete pokračovat až na planinu a okruhem se vrátit zpět. Terén se zdá trochu náročnější, nebude to pro malé děti.

Pohádková stezka u Bohinjského jezera: krátký výlet zvládnutelný i s nejmenšími lze absolvovat u Bohinsjkého jezera. Stezka vede nádherným prostředím, bude se líbit jistě i dospělým. Na mapě hledejte jako „Zlatorog Fairy Trail“

Kdybych měla možnost jet znovu do Slovinska a já doufám, že jednou ta šance zase přijde, navštívila bych klidně znovu soutěsku Mostnici a zde podnikla výlet až k vodopádu. Podívala bych se i do NP Triglav z druhé strany (tedy ke Krajnské Goře, k Tolminu nebo na Sedlo Vršic a chtěla jsem vidět dvojité vodopády Peričnik). Krásná je také Velika Planina, která je sice mimo NP, je však vzdálená cca 1,5 hodiny autem a také bych dala znovu šanci Bledu, zejména vyhlídkám… Rozhodně bych však znovu navštívila Bohinjské jezero!!

Článek bez obav sdílejte se svými přáteli 🙂