Skalní hrad Sloup

Hrad, který známe snad všichni, alespoň z obrázku, hrad stojící na skále vystupující z okolí, to je Sloup. Lákal mě už dlouho a předčil mé očekávání. Ne jen hrad, ale i celé okolí, tady je toho tolik, že byste potřebovali snad celý týden abyste to všechno stihli, alespoň s dětmi teda jo 🙂

Parkovat lze přímo pod hradem. Hrad je přístupný po schodech v jednom směru (průchod je povolen semaforem). Otevřeno je od května do října, viz http://www.hradsloup.cz/informace/. Hrad si lze prohlédnout s průvodcem nebo samostatně.

Skála byla v průběhu historie lidmi přizpůsobována a postupně doplňována o další objekty. Skalní prostory byly vytesány a dostavovány jak uvnitř skály, tak na povrchu, sloužily světskému i sakrálnímu účelu. Skalní objekty jsou vzájemně důmyslně propojeny a vzniká tak výjimečné místo.

Pokud se sem vydáte prvně, s největší pravděpodobností zamíříte na hrad, to je to největší lákadlo, v docházkové vzdálenosti je toho však mnohem mnohem víc.

Doporučujeme navštívit i Samuelovu jeskyni, která je spjatá s hradem díky poustevníkovi Samuelovi Görnerovi. Byl to rodák z obce Sloup a vytesal si jeskyni v roce 1718 ve skále, kterou používal jako své obydlí, resp. poustevnu. V ní se věnoval broušení skleněných čoček, výrobě brýlí a dalekohledů. Strávil tu 17 let, v roce 1735 odešel na nedaleký hrad Sloup, na jehož vrcholu je jeho socha s dalekohledem.

Ke konci okruhu jsme navštívili restauraci U Studničků, její letní část vypadala lákavě i dětské hřiště. My jsme tu však byli na podzim, tak jsme se šli ohřát do tepla. Jídlo bylo moc dobré.

Okolím vás provedou tři vyhlídkové okruhy (plné jeskyní, skal a vyhlídek) a zavedou vás třeba na tato místa:

Lesní divadlo

Cikánské údolí

Rozhledna Na Stráži

Modlivý důl