Máte rádi dřevěné chodníky a lávky? Tady je 22 tipů na výlety, kde si užijete povalové chodníky

Kdo by se rád neprocházel po dřevěných chodníčkách! S povalovými chodníky se můžeme setkat především v rašeliništích, případně na horách nebo ve skalách. Některé chodníky vedou nad vodní hladinou. Můžeme díky nim projít bažinou suchou nohou. Vytvořeny byly také se záměrem chránit rostliny a drobná zvířata. Brání i rozšiřování vyšlapaných cest v přírodě. Choďme tedy jen po chodníku, pokud se v místě nachází.

Jižní Čechy a Šumava

Hodně chodníků najdeme na Šumavě a v Jižních Čechách. Červené blato je méně známé rašeliniště u Třeboně. Krásnou i když delší procházku si užijete kolem rybníka Olšina, kde najdete kromě chodníků také plno dřevěných prvků, chodí se i nad vodní hladinou a potkáte tu spoustu zvířátek. Dalším pěkným rašeliništěm je Soumarské rašeliniště u Volar. Když se posuneme směrem ke Kvildě, narazíme na krásné rašeliniště s jezírkem a fotogenickou břízou, Chalupskou Slať. Nedaleko rašeliniště v Borové Ladě si nenechte ujít Soví voliéry a přírodní koupaliště V Borovce. Tedy tip pro děti jako stvořený, co říkáte?

Západní Čechy

Západní Čechy jsou také hojné na rašeliniště. Nejznámějším z nich je zřejmě Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou. Nádhernou lokalitou je rezervace Kladská. Podobnou lokalitu najdete nedaleko, u Františkových Lázní, rezervace SOOS. Ta je unikátní svými bahenními sopkami 🙂

Severní Čechy

V Severních Čechách se můžeme projít po chodnících především v horách. Velice oblíbené je Úpské rašeliniště, tedy cestou od Luční Boudy na Sněžku. Krásnou okružní trasu nabízí Černohorské rašeliniště. Můžete se přiblížit lanovkou z Janských Lázní. V Jizerkách nezapomeňte také na procházku kolem nádrže Bedřichov. Na severu se skrývá ještě jedno místo, které se liší od ostatních, není totiž v horách, ale v údolí. Je to údolí Peklo, které je na jaře pokryté koberci bledule jarní. „Bránu“ do Pekla hledejte v zámeckém parku Zahrádky u České Lípy. Zpět se můžete vrátit vlakem. Jedno podobné malebné místo najdete u Osečné, Mannův les u Lázní Kundratice je také protkaný chodníky. Další nevšední procházku po chodníku si užijete v okrese Semily na Riegrově stezce, tady se chodí po lávce nad vodou.

Východní Čechy

Přesuneme se do Východních Čech. Každý se určitě přihlásí po dotazu, zda už navštívil Adršpach. Znáte však Vlčí rokli? Je to opomíjené místo a rozhodně stojí za návštěvu. Vlčí rokle je spojnice Adršpašských a Teplických skal. Pozor, od roku 2021 se do Adršpachu dostanete jen po přechozí rezervaci.

Morava

Také na Moravě je pár míst, kde výletníci chodí po dřevěných lávkách. V Jeseníkách je to rašeliniště Rejvíz s naučnou stezkou vedoucí k Velkému mechovému jezírku. Další chodníky najdete na cestě z Karlovy Studánky na Praděd, konkrétně na NS Bílá Opava. Lávky zde vedou nad tekoucí a hučící vodou, což je opravdu zážitek. K Soutoku Moravy a Dyje v jižním cípu Moravy se dostanete po povalovém chodníku.

Střední Čechy a Vysočina

Abychom nezapomněli na Střední Čechy. Velice oblíbený je chodník nad Vesteckým rybníkem a takového menšího bratříčka na rybníku v Bohdanči v okrese Kutná Hora. Oproti prvnímu rybníku budete na tom Bohdanečském pravděpodobně sami 😉 Podobné místo je u Roždalovic v okrese Nymburk na naučné stezce Holské rybníky, kde najdete lávky přes potoky a jednu dlouho přes celý rybník. Tohle místo je pro děti jako stvořené, jsou tu pro ně interaktivní a herní prvky, různé domečky, lavičky, potoky atd. Okolo Velkého Dářka se projdete částečně také po chodníku. Po chodníku jsme chodili také na naučné stezce Okolo Zelené Hory. Návštěvu spojte určitě i s obchůzkou kolem kláštera, je to mystické místo.

Další zajímavé tipy

Ještě vám dáme pár tipů na kraťoučké chodníky, které jsou však na atraktivních místech a pokud je neznáte, vyplatí se navštívit. V Českém ráji se projdete po chodníku třeba v údolí Plakánek nebo ve skalním městečku Drábovna u Malé Skály. Kousek chodníku si užijete také u Osady Jizerka, konkrétně na NS Tři Iseriny. Nesmíme zapomenout ani na oboru sv. Linharta u Karlových Varů, kde jsou chodníky ve výšce a slouží jako pozorovatelny jelenů, daňků a prasat. Pokud toto místo neznáte, určitě ho navštivte! Zmiňovali jsme Adršpach a tam je také jeden menší chodník a to cestou na rozhlednu Čáp, která stejně jako Vlčí rokle stojí stranou zájmu turistů mířících do Adršpachu. Posuneme-li se na jih k Olomouci, kde je součástí NS u pramene Odry také kratší povalový chodník. Podobné místo, jako je Riegrova stezka, naleznete v Jižních Čechách, je jím NS na onen svět, kde se také projdete po lávce, tentokrát nad Lužnicí.

S kočárkem raději ne

Ptáte se, jestli je procházka po chodníku vhodná pro kočárek či odrážedlo? Některé chodníky mají prkna svisle a pak se vám může kolečko zasekávat mezi prkny. Některé chodníky jsou z klád a kočárek vám tady bude drncat. A pokud si vyberete nějaké hojně navštěvované místo ve frekventovanou dobu, budete tam s kočárkem akorát tak překážet a výlet si ani trochu neužijete. Chodníky nebývají moc široké. Z vlastní zkušenosti říkáme, že je lepší nechat kočárek doma, případně vyrazit s kočárkem úplně mimo sezónu. A pokud vyrazíte po dešti, dejte pozor, chodníky docela kloužou.

Červené blato: od parkoviště Jiříkovo údolí, okruh 4 km

Olšina: od parkoviště v Olšině, okruh 7,5 km. Na trase je Rybářská bašta s expozicí o lesnictví a rybářství. Dostupné i vlakem.

Soumarské rašeliniště: od parkoviště Soumarský Most cca 3,5 km. Na trase muzeum lehkého opevnění. Dostupné vlakem.

Chalupská slať: ze Svinné Lady cca 1,5 km. Soví voliéry jsou otevřené jen přes léto.

Božídarské rašeliniště: od parkoviště v Božím Daru 3,5 km. V letní sezóně atrakce pro děti v areálu Novako.

Kladská: od parkoviště v Kladské okruh 2,5 km. Nenechte si ujít lovecký zámeček.

SOOS: výchozím bodem je malá obec Hájek, okruh 1,5 km. Na trase záchranná stanice a Muzeum SOOS. Dostupné vlakem.

Úpské rašeliniště: ze Sněžky okruh 7 km.

Černohorské rašeliniště: od horní stanice lanovky okruh cca 6 km.

Vodní nádrž Bedřichov: od parkoviště Nová Louka okruh 5 km.

Údolí Peklo: ze Zahrádek skrz údolí cca 7 km až do České Lípy a zpět vlakem.

Mannův les: P Lázně Kundratice, procházka po lese v lázních Kundratice, 1,5 km.

Vlčí rokle: spojnice Adršpachu a Teplických skal, nejkratší možnost 6 km při využití cesty zpět vlakem. Byla by však škoda neprozkoumat alespoň jedno skalní město. Dostupné vlakem.

Rejvíz: výchozím bodem obec Rejvíz, okruh k Velkému Mechovému jezírku 4,5 km. V Rejvízu navštivte také tkalcovské muzeum.

Bílá Opava: z Karlovy Studánky k Ovčárně 6 km podél vody po lávkách. Zpět kyvadlovou dopravou Ovčárna-Hvězda.

Soutok Moravy a Dyje: pěkný cyklovýlet na jižním cípu České republiky.

Vestecký rybník: Parkoviště Vestec. Okruh přes rybník pouhý 1 kilometr. V místě několik hřišť a přírodní amfiteátr.

Pilský rybník v Bohdanči: Parkoviště Bohdaneč. Procházka kolem rybníka pouhý 1 kilometr.

NS Holské rybníky: neznačené parkoviště na severním okraji, okruh 4 km. Naučná stezka má dvě části: vodní a lesní, každá část je 2 km okruh, lze je spojit dohromady.

Velké Dářko: od parkoviště přímo u rybníka vede 5 km dlouhá naučná stezka, zpět se jde stejnou cestou.

Okolo Zelené Hory: výchozím místem je Žďár nad Sázavou. Okruh 3,5 km. Nezapomeňte na poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, který je na seznamu UNESCO.

Na mapě jsou označené výchozí body výletu: