Pohádkové město Hlinsko

Jestli chcete vzít děti do pohádky, navštivte Hlinsko v Pardubickém kraji. Hlinsko je pohádkovým městem nejen díky skanzenu Veselý kopec ale i Peklu Čertovina.

Skanzen Veselý Kopec

znáte možná z nějaké pohádky (Lotrando a Zubejda, Nesmrtelná teta, Arabela, Cirkus Humberto) a věřte, že jeho návštěva stojí za to. Podívejte se zblízka do obydlí s černou kuchyní, tkalcovským stavem, nahlédněte do mlýna, do stodoly nebo do chlívku. Prohlédněte si, jak se dříve žilo, bydlelo a hospodařilo. Není to zas tak dávno a přece je nám to vzdálené… Skočte si na jedno do hospody Na Vejměnku.

Skanzen je přístupný od jara do podzimu, v zimě navštivte tradiční adventní jarmark. Během roku se konají i další akce s ukázkami lidových řemesel (posvícení, jarmarky, Velikonoce, Vánoce). Skanzen si prohlédnete sami nebo s průvodcem (pro větší skupiny a za příplatek). Parkoviště se nachází 250 m od skanzenu. U parkoviště doporučujeme navštívit hostinec U Kováře Matěje, který sem svým roubeným vzhledem perfektně zapadá a dobře se tu najíte. Počítejte pouze s časovou rezervou, bývá tu plno. Vedle hostince je hezké přírodní hřiště.

Přijeďte se bát, do Pekla Čertovina

Na své si tu přijdou malí i velcí hříšníci. Prozkoumejte útroby pekla, kterým vás provedou čerti. Program je dlouhý 1,5 hodiny, zahrnuje návštěvu školy, mučírny, audienci u lucifera, prohlídku uličky 7 smrtelných hříchů, pražírnu kávy s kavárnou. Celkově tu strávíte mnohem víc času, najdete tu totiž restauraci, prodejnu pekelných suvenýrů, venku si můžete pohladit kozy nebo se svézt na konibusem a venku je i krátká naučná stezka. Natáčela se tu také pohádka Zděňka Trošky Čertoviny a není se čemu divit, prostory jsou tu krásné, vše z přírodních materiálů, základem budovy je torzo hodně starého stromu. Peklo hledejte na adrese Medkovy Kopce 35.

Pro koho je Peklo vhodné? Řekla bych, že spíš pro větší děti (cca od 8-10 let), i když sem chodí i menší, dospěláci se pobaví určitě, takhle jsme se dlouho nenasmáli… Večerní obžerství tipuju, že je spíš pro puberťáky nebo dospěláky. Počítejte s tím, že to není úplně levná záležitost, doporučujeme sehnat vstupenky v akci například na slevomatu.