Poděbrady nejen s dětmi

V dnešním článku se dozvíte, co všechno se dá podnikat v Poděbradech a blízkém okolí. Tohle lázeňské město máme moc rádi v kteroukoliv roční dobu a několikrát do roka se sem vydáváme třeba jen tak na procházku, i tak skoro pokaždé objevujeme něco nového.

Kolonáda: Čím jiným začít 🙂 Pokud jste tu poprvé, určitě zamíříte na kolonádu a na náměstí. Zdejší kolonáda je vlastně dlouhý park s fontánami lemovaný uličkami, kavárnami, cukrárnami, hotely, obchody. Travnatá plocha vybízí k odpočinku a pikniku. Určitě se zajděte podívat i na květinové hodiny. Na kolonádě je nespočet kaváren, my máme rádi Vilémovo pekařství, mají tu nejen kvalitní pečivo, ale i zákusky, sendviče a mletou kávu. Lze si zde objednat i piknikový koš. Na náměstí si dejte vyhlášenou zmrzlinu v malé cukrárně, poznáte ji podle fronty 🙂 Ještě jeden speciální tip: Začátkem jara v jižní části parku kvetou sakury.

Zámek: sídlo památníku Krále Jiřího. Expozice je věnována životu krále Jiřího z Poděbrad. Uvidíte zde malby, plastiky a různé exponáty ze 14. a 15. století. Prohlédněte si také lapidárium ve sklepě.

Léčivé prameny: můžete putovat po místních léčivých pramenech, které se nachází nejen na kolonádě (Trnkův pramen, Eliščin a pramen Prof. Libenského). V celém městě je momentálně 8 funkčních pramenů z celkového počtu 26. Většina z nich obsahuje hodně železa.

Soutok Labe s Cidlinou: oblíbené výletní místo nejen zdejších turistů a cyklistů, sjíždějí se sem lidé z širokého okolí. Je zde vždycky živo a najdete tu několik možností občerstvení, takže svačinu můžete nechat na jindy. Na soutok se dostanete pěšky, na kole, vláčkem, lodí. Nakombinujte dle libosti.

Skupice, Čábelna: troufám s říct, že tohle místo není zas tak známé (opominu-li místňáky) a přesto stojí za návštěvu. Jde vlastně o kus přírody ve městě, kousek od cyklostezky, a i tahle část je sjízdná na kole nebo na bruslích. Najdete tu větší klid než na vedlejší cyklostezce, nachází se tu altánek s ohništěm, lavičky a vzniká tak pěkné místo pro odpočinek. Skupice je název mrtvého ramene řeky Labe a také naučné stezky, Čábelna je část Skupice, ve které je zmiňované odpočinkové místo s altánem.

Huslík: ekocentrum a záchranná stanice nacházející se poblíž soutoku uprostřed lesů, polí a luk. Ročně tu zachrání až 2000 živočichů, uvidíte: veverky, vydru, lišku, nosála, jelena, daňka a několik druhů ptáků (volavky, výra, krkavce, sovice, ale i papoušky). V ekocentrum se zaměřují na enviromentální východu dětí z mateřských a základních škol i široké veřejnosti.

Tip na celodenní výlet pro děti: Svezte se z Poděbrad parníkem na Soutok, pěšky dojděte na Huslík a prohlédněte si záchrannou stanici, vraťte se pěšky do lesa k zastávce u golfového hřiště a zpět do Poděbrad se projeďte vyhlídkovým vláčkem 🙂 V Poděbradech se stavte na dětském hřišti v Kubových sadech nebo na zmrzlinu na náměstí.

Cyklostezky: Poděbrady a okolí jsou celkem hustě protkány cyklostezkami, navíc leží v nížině, takže na kole tu jezdí každý. Poděbradami prochází Labská cyklostezka, vedoucí mezi Kolínem a Nymburkem, samozřejmě pak ještě dál. Do Nymburka lze dojet po pravém břehu a vrátit se po levém. Hezká cyklotrasa vede i do Kolína a zpět možno jet zase trochu jinudy.

Parník Král Jiří: hezký výlet si můžete udělat i parníkem. Fajn je dojet na soutok a vrátit se zpátky pěšky. Parník jezdí i na druhou stranu k Nymburku, zde však bez možnosti vystoupit.

Vyhlídkový vláček: děti se určitě rády svezou vyhlídkovým vláčkem, který zastavuje v těchto zastávkách: Park u Zdymadla, Čábelna, u kempu, u golfového hřiště a na soutoku. Nezapomeňte, že kousek od soutoku je to na Huslík (viz výše). Můžete samozřejmě vystoupit kdekoliv a až budete chtít, můžete se svézt zase zpět. Vláček jezdí v odpoledních hodinách dle rozpisu (viz foto). Tip pro nejmenší: na soutok se lze svézt jednu cestu parníkem a zpět jet vláčkem.

Když prší: můžete navštívit některé ze zdejších muzeí: za kostičkami zajděte do muzea lega, za postavami z hollywoodských trháků do Film Legend museum, na exkurzi výroby skla do sklárny Crystal Bohemia.

Další oblíbená místa: obora s restaurací, hřiště Kubovy sady, jezero (v létě koupání, vodní sporty, občerstvení). A nezapomeňte si tu koupit lázeňské oplatky.

Speciální tip: dětem se bude určitě líbit v Ice Caffé Adria na náměstí, jednak tu mají celoročně výbornou zmrzlinu a jednak tu obsluhuje robot 🙂