Opárenské údolí je ideálním místem pro výlet

Opárenské údolí je 6 km dlouhé údolí s mlýny na potoce, ale především klidné místo, kde můžete načerpat energii. Nachází se v Českém Středohoří poblíž Lovosic a Litoměřic. Jeho poloha je strategická díky nedaleké dálnici. Výchozím bodem výletu jsme zvolili Černodolský mlýn v Opárenském údolí, necháme si ho však nakonec. Odpočinek po výletě se bude hodit.

Máte tyto možnosti:

1) Okruh přes hrad Oparno, cca 2 km. Od Černodolského mlýna se vydáme protiproudu Milešovského potoka po modré a po cca 800 metrech pokračujeme vlevo vzhůru po zelené, až přijdeme ke zřícenině hradu Oparno, která je dominantou Oparenského údolí, pyšní se na skalnatém ostrohu. Hrad vznikl ve 13. století, byl jedním z nejstarších hradů v kraji. Hrad měl důležitou polohu nedaleko cesty z Prahy do východního Saska. Kolem hradeb vedla cesta, jíž se vstupovalo do severní části hradu, která byla ještě chráněna příkopem. Projdeme si hrad a pokračujeme druhou stranou po zelené z kopce zpět k Černodolskému mlýnu.

2) Procházku Opárenským údolím podél Milešovského potoka, cca 4 km, zpět lze jet vlakem z Malých Žernosek. Cesta vede po cyklotrase, je tak ideální pro kočárky, odrážedla nebo kola. Na trase: mostky přes potok, RS Oparno (v sezóně občerstvení), hřiště, ale hlavně krásná procházka nebo projížďka malebnou krajinou do Malých Žernosek. Od dubna do konce léta tu můžete počkat čápa černého.

Oba výlety zakončíme v restauraci Černodolský mlýn, kde najdete moc pěknou zahrádku, dětské hřiště a výběh s kozami. Navíc tu skvěle vaří.

3) Pokud si chcete užít výhledy, nejbližší možností je výstup na horu Lovoš, na jehož vrcholu je turistická chata.

4) Nedaleko je to také na Boreč, hora je zajímavá tím, že v zimě se z ní kouří 😊

Ubytování v Oparnu:

Apartmán Oparno pro 4 osoby, kde vám nebude nic chybět. Cena od 1200/noc se jen tak nevidí. Navíc s parádním výhledem. https://ubytovani-ceske-stredohori.webnode.cz/

Pro milovníky koní doporučujeme ubytování na Ranči pod Lovošem. http://www.rancpodlovosem.cz/

Další možností je zmiňovaný penzion Černodolský mlýn v krásném prostředí. https://www.cernodolskymlyn.cz/

Případně penzion Oráč https://penzion-orac.cz

Pro nenáročné rekreační středisko Oparno /https://www.bezvakempy.cz/oparno/

Opárenské údolí a jeho okolí vás bude zaručeně bavit.