Objevte oázu klidu! Objevte rybník Olšina

Naučná stezka vedoucí kolem jednoho z nejvýše položených rybníků v republice se nám všem moc líbila. Rybník najdete u Horní Plané.

Stezka byla otevřena vloni o prázdninách a my jsme se tak stali jedni z prvních návštěvníků, kterých bylo do konce roku desítky tisíc a Olšina se tak stala jedním z hlavních lákadel Šumavy. Není se čemu divit.

Prošli jsme se  po povalových chodnících a nad vodní hladinou, jsou zde hezké vyhlídky a např. umělý ostrov s přívozem, veliká ptačí budka a obří hnízdo. Celá trasa měří cca 7 km. Místy chodníčky chybí a je třeba si sundat boty nebo bažiny obejít, tím se však natolik ničila zdejší příroda, že na některých místech byly chodníčky přidělány. Překvapilo nás ohromné množství ještěrek, potkávaly jsme je na každém kroku, stačilo se trochu dívat. Uvidíte také spousty ptáků, motýlů atd.

Olšina má své návštěvnické centrum, u kterého je velké parkoviště a je tak dobrým výchozím bodem. Ke konci stezky u hráze rybníka navštivte ještě rybářskou baštu s muzejní expozicí. Pro koupání se hodí travnaté a písčité pláže u kempu.

Tip: k Olšině můžete přijet vlakem např. z Horní Plané nebo Nové Pece