Dovolená v Solné komoře (Rakousko)

Strávili jsme báječnou dovolenou nedaleko jezera Wolfgangsee, v pohádkové krajině, která je pro Čechy časově dostupná, cesta nám trvala 6 hodin. Můžeme říct, že týden dovolené je tady zatraceně krátký. Přinášíme spousty a spousty tipů, co se tu dá podniknout. Koupání v jezerech, procházky uličkami alpských městeček, výšlapy do hor, lanovky, cyklostezky, lezení po skalách či ferratách, zkrátka na své si přijde každý a nejen romantikovo oko zde zaplesá…

Wolfgangsee

Jezero Wolfgangsee je největší a nejznámější jezero v Salzbursku, jeho vody jsou tyrkysově průzračné a lákají ke koupání na každém kroku. Největší zdejší atraktivitou je jízda zubačkou na horu Schafberg. Jízdenky se dají koupit online a lze je nakombinovat s lodí. Parník pendluje mezi městy Sankt Wolfgang, Strobl a Sankt Gilgen. V neděli o prázdninách se můžete na Schafberg svézt historickou lokomotivou. Zubačka jezdí z městečka Sankt Wolfgang in Salzkammergut, které stojí samo o sobě za návštěvu . Zaujme vás propojení historické části, kostela a typických rakouských domů. Zkrátka toulejte se uličkami, poseďte si v kavárně nebo v restauraci na terase u jezera, nezapomeňte na kostel sv. Wolfganga a jeho okolí. Jezero se dá částečně objet i na kole, spojte cyklotrasu s přívozem, který jezdí v nejužší části jezera a naplánujte si trasu dle libosti a možností.

Okolí Wolfgangsee

Ze Sankt Wolfgang dojdete pěšky ke kostelu Falkenstein-Kirche, poutnímu místu ukrytému v lesích, možné je přijít i z druhé strany od Sankt Gilgen pěknou křížovou cestou. Za procházku stojí i malý okruh podél jezera pod Falkensteinem, kde jsou moc hezké pláže i plážičky, na kterých budete sami, ty doporučujeme pro koupání i odpočinek!!! Jedná se o 2 km okruh s názvem Josef Ebner Weg. Dostanete se sem, když projedete Sankt Gilgen a jedete pořád dál podél jezera, co nejdál vás značky pustí, ocitnete se přímo u parkoviště. Nad okruhem je zmiňovaný kostel Falkenstein-Kirche. Ze Sankt Gilgen jezdí také nová lanovka na horu Zwölferhorn, je tu ještě muzeum hudebních nástrojů. Naproti Sankt Wolfgang najdete městečko Abersee se zábavním parkem Abarena, místo pro akční děti i rodiče. Další stávkou může být městečko Strobl, kde je hezká promenáda u jezera, dětské hřiště s malými Kneippovými lázněmi a další hřiště s obří houpačkou a dalšími atrakcemi. Odsud je to kousek pod horu Bürgl, která lze podél úpatí obejít, trasa je dlouhá cca 4 km, projdete krásným geoparkem po dřevěných chodníčcích nad vodou, kolem jeskyně a samozřejmě se budete kochat výhledy na jezero. Z druhé strany je další krásné hřiště ve Scharzenbachu, kde se bude líbit i větším dětem. Z městečka Strobl vede také panoramatická silnice na Postalm, nejrozsáhlejší rakouskou náhorní plošinu s nádhernými pastvinami.

Tip na pohodový cyklovýlet kolem Wolfgangsee (lze i pěšky): Strobl-Sankt Wolfgang-přívoz-Abersee-Stroblu, možná odbočka do Sankt Gilgen. Na trase je toho spoustu: stánky se suvenýry, kavárny a kostel v Sankt Wolfgang, zábavní park Abarena v Abersee, menší rozhledna mezi Abersee a Strobl, hřiště ve Stroblu a procházka geoparkem.

Bad Ischl

Co by kamenem dohodil od Wolfgangsee leží lázeňské městečko Bad Ischl (12 km vzdálené). Zde můžete vyjet lanovkou na vrch Katrin nebo vyšlapat k rozhledně Siriuskogelwarte. Velkým lákadlem je císařská vila, která sloužila jako letní residence Františka Josefa I. a jeho ženy Sisi. Při toulkách městem nezapomeňte zavítat na něco sladkého do vyhlášené cukrárny Zauner. Za prohlídku stojí také vodopády Hohenzoller waterfall, které jsou vzdálené 2 km od centra.

Traunsee

Jezero Traunsee je oproti Wolfgangsee celkem studené, je totiž dost hluboké, v nejhlubším místě byla naměřena hloubka 191 m. Největším městem na březích tohoto jezera je Gmunden, tady na vás čeká plno zajímavostí: ostrovní zámek Ort, nedaleký Toscana park, dlouhatánská promenáda, výrobna keramiky, lanovka na Grünberg se Stezkou v korunách stromů a lesní naučnou stezkou. Jižně od Gmunden najdete Traunkirchen, vesničku na poloostrově. Stojí za návštěvu díky hradu Schloss Orth stojícímu na ostrůvku spojujícím dřevěnou lávkou s pevninou, za zmínku stojí i kaple Johanessbergkapele. Vysoko v horách nad jezerem Traunsee navštivte farmu Streichelzoo Hochsteinalm, kam nevede ani lanovka, ani silnice. Děti budou odměněni dětským hřištěm. Ještě o kousek dál najdete přírodní klenot v podobě dvou jezer Langbathsee, která lze obejít, nezapomeňte na plavky. U městečka Ebensee najdete vysoko v horách nádhernou krápníkovou jeskyni Gasselhöhle. Pozor, cesta k jeskyni trvá cca 3 hodiny a otevřeno je jen o víkendech a svátcích. Na druhou stranu z městečka Ebensee jezdí lanovka na Feuerkogel, ráj turistů.

Hallstattersee a Krippenstein

Tohle je přímo ikonická oblast. Městečko Hallstatt ročně navštíví až milion turistů. Momentálně v době covidové je to o poznání lepší, tak se nebojte přecpaných ulic. A co tedy v Hallstattu podniknout? Jsme v solné komoře, právě tady se nachází nejstarší solný důl na světě, kde se bílé zlato těží dodnes. U dolů je i známá vyhlídka Skywalk. Nachází se tu také slavná kostnice, kde uvidíte stovky lebek pomalovaných přírodními motivy. A proč je Hallstatt tak slavný? V Číně se rozhodli udělat jeho repliku v milionářské čtvrti a právě Asiaté se jezdí podívat na originál do Rakouska, Hallstatt sloužil také jako předloha pro Arendelle z Ledového království… Když pojedete pár km za Hallstatt jihovýchodním směrem, dorazíte k lanovce na Krippenstein, odkud se dá dojít na ikonickou vyhlídku 5 prstů, ze které je úchvatný výhled právě na Hallstatt a Hallstattské jezero. Nevynechejte ale ani samotný vrchol Krippenstein, na kterém je spirálovitá vyhlídka Welterbespirale. Lze zakoupit jízdenku obsahující vstupné i do dvou jeskyní a to Ledovou a Mamutí.

Mondsee

Jezero ve tvaru měsíce, příjemně teplé. U stejnojmenného městečka je rozsáhlý skanzen a Selské muzeum, muzeum kůlových staveb a také muzeum lokální železnice. V městečku si nakupte něco dobrého v pekárně Bäckerei-Café Frank Berger. Nad jezerem u St. Lorenz najdete jednu z nejkrásnějších ferrat v Rakousku Drachenwand.

Altausee

Altausseer see je z jmenovaných jezer nejmenší, mají tu však jednu raritu a to parník na solární pohon. Parník jezdí k výletním restauracím, odkud lze jít pěšky zpět nebo na procházkou k menšímu jezírku. Jezero Altauseer see je ze všech stran obklopeno horami. Pokud dáváte přednost výškám, vyjeďte panoramatickou silnicí na Loser, respektive pod jeho vrch a pokračujte pěšky až k jeho vrcholu 1837 m n.m. Ještě o kousek dál se ukrývá jeskyně přístupná ferratou. Z druhé strany jezera se v horách tyčí rozhledna Tressensteinwarte.

Budeme rádi, když nám náš článek poslouží jako vodítko při plánování vaší dovolené. Pravda je však taková, že se v Alpách můžete vydat kamkoliv a nikdy nešlápnete vedle, na každém místě na vás čeká spoustu zážitků a až kýčovitých výhledů 🙂