Ledopády na Riegrově stezce u Semil

Tip na nevšední zimní výlet do Českého ráje.

Cestou z víkendového pobytu v Krkonoších jsem zahlédla u silnice rampouchy a vzpomněla si na ledopády. Když jsem se dětem zmínila, že pojedeme kolem ledopádů, nadšeně souhlasily, abychom je viděli na vlastní oči.

Zajeli jsme autem do Bítouchova a vyhledali parkoviště, u kterého Riegrova stezka a tedy náš výlet začíná. Stezka se oficiálně jmenuje Naučná stezka Údolí Jizery – Riegrova stezka. Vede po červené značce podél Jizery do Spálova. Na 3,5 km dlouhé stezce je několik informačních cedulí o přírodě, turistice, fauně a flóře, geologii a jiných zajímavostech.

Od parkoviště jsme po chvilce došli k visuté lávce, ta je ukotvená ve skále nad řekou a je dlouhá necelých 80 m, za zatáčkou se nachází vodní elektrárna s jezem. V těchto místech začínají menší ledopády, tedy spíš rampouchy. Pokračovali jsme po pěšině, chvílemi do kopečka a chvílemi zas z kopečka. Docela to klouzalo, nesmeky by se hodily!

Byly jsme téměř v cíli, ale když děti uviděly možnost odpočinku na skále u lavičky na Böhmově vyhlídce, neodolali jsme a posvačili. Pak už to bylo „jen“ 350 m k ledopádům. V této části to však nejvíc klouzalo, tak jsme museli jít pomalu a opatrně, nějakou tu minutu nám trvalo, než jsme se doklouzaly k ledopádům.

Poté jsme šli ještě kousek k tunelu pro pěší ve skále, odsud jsme se stejnou cestou vrátili zpět k autu. Naše varianta výletu je dlouhá 2+2 km (tam a zpět), výlet nám trval 2 hodiny.

TIP: Od ledopádů můžete pokračovat až do Spálova, odsud jede každé 2 hodiny vlak do Semil. Koleje na této krátké trase vedou několika tunely. Ze Semil je to však ještě 2 km do Bítouchova…

TIP pro dobrodruhy: naproti visuté lávce je via ferrata Vodní brána…

Jestli se vám náš tip líbí, sdílejte s přáteli!