KOZÁKOV: Nejhezčí hřiště v Českém ráji a nejen to

Kozákov je skvělé místo pro různé aktivity, bude se Vám hodit jako tip na zastávku cestou nebo i samotný výlet nejen pro lenochy, případně i pro ubytování. V zimě si tu můžete zalyžovat. Kozákov je nejvyšší hora Českého ráje, měří 744 m n m. My si tu rádi po výletě rozložíme deku, uděláme „piknik“ (z toho, co nám zbylo nebo si objednáme něco u stánku) a zalenošíme. Sjíždějí se sem také hojně cyklisti, motorkáři a paraglidisti.

Přímo na vrcholu najdete: Riegrovu chatu (můžete se tu najíst nebo i ubytovat), rozhlednu (momentálně mimo provoz), kiosek, dětské hřiště s obří trampolínou a geologickou expozici (na Kozákově je naleziště drahých kamenů) . Začíná zde naučná stezka a samozřejmě tu můžete i zaparkovat. Mě zde učarovala jedna věc, úžasné výhledy. Z vrcholu máte čtvrtinu Čech jako na dlani. Je vidět na Krkonoše, Jizerky, Český ráj, Ralskou pahorkatinu atd.

Na vrcholu začíná naučná stezka o délce cca 3 km, která vás dovede na Drábovnu (umělá jeskyně) a k Radostné studánce. Ve spodní částí najdete romantické málo známé Měsíční údolí, pozor toto už je mimo značenou stezku, ale stojí za návštěvu. V jeskyních Babí jeskyně a Kudrnáčova pec naleznete stopy po pravěkém osídlení. A z druhé strany je luční bar či samoobslužná osvěžovna Otakarova farma s dětským hřištěm.

A vlastně je tu ještě jeden unikát, který potěší hlavně děti a sběrače putovních kamínků, je to Kamínkovník. Což je místo plné malovaných putovních kamínků, vy si zde můžete vyměnit nějaký svůj kamínek.