Kersko, to není jen vyhlášená Hájenka

O Kersku už asi slyšel kde kdo, ano je to Kersko proslavené díky panu spisovateli Bohumilovi Hrabalovi a filmu Slavnosti Sněženek. Když se sem vydáte, poznáte z filmu určitě víc míst než jen Hájenku. Možností, co se tu dá podniknout je fakt hodně a jeden den vám rozhodně stačit nebude.

Hrabalova Hájenka

Pokud jste tu poprvé, vaše kroky zamíří nejspíš do „Hrabalovy“ Hájenky. Restaurace je však celkem malá a nestačila zájmu turistů, tak přistavěli venku velikou letní terasu. Můžete si dát vyhlášenou omáčku se zelím nebo se šípkovou, když se nemůžete rozhodnout zvolte talíř 1/2 na 1/2. Vaří tu i jiné zvěřinové speciality nebo kynuté knedlíky a lívance s ovocem, jídlo bylo výborné. Doporučujeme s obědem nezahálet a přijít včas nebo si rezervovat stůl předem. Třeba po 14 hod se může stát, že už se tu nenajíte.

Nemusíte však zoufat, opodál je další restaurace U Pramene, kde nabízí rovněž zvěřinu. V sousedství najdete malé dětské hřiště a Svatojosefský pramen, voda do tohoto pramene přitéká podložím až z Jizerských hor a cesta do Kerska jí trvá 70 neuvěřitelných 70 let!

Kam na kávu

Po dobrém obědě si budete možná chtít dát i kávu nebo nějaký zákusek, zamiřte do lesní kavárny Kafe Kersku. Nechybí tu skluzavka s prolejzačkou. Sousedí s Lesním ateliérem Kuba, což je keramická dílna, galerie a prodejna v jednom. Pořídíte tu regionální výrobky, knížky, obrazy, keramické výrobky aj. Na zahradě se posaďte na lavičce a zaposlouchejte se do hlasů známých osobností předčítající Hrabalova díla, pustíte si je v poeziomatu 🙂

Kam na procházku

Přichází čas na procházku zdejšími lesy, nejlépe uděláte, když si projdete alespoň část naučné stezky Bohumila Hrabala, na které poznáte spisovatelova oblíbená místa. Celá stezka je dlouhá cca 12,5 km a není to okruh. Na naučné stezce spatříte:

  1. Zmiňovaný Svatojosefovský pramen vyvěrá přímo u silnice, místní vodu z pramene nazývají Kerka.
  2. Rybník v Kersku, který je domovem jak žábám, především skokanovi hnědému, tak kachnám a potkáte tu i užovku obojkovou.
  3. Slatinná louka u Velenky je malá přírodní památka, chránící louku a luční společenstva.
  4. Hrabalova chata tzv. Hrabalka, ve které tvořil sám Hrabal mezi roky 1966-1996, napsal zde Postřižiny, Slavnosti Sněženek a Obsluhoval jsem anglického krále aj. V době konání akce Hrabalovo Kersko bývá chata přístupná veřejnosti. Pokud vás zajímá život Bohumila Hrabala, stavte se v muzeu v Nymburce, kde je mu věnována celá expozice.
  5. Krásná Pepina je krásna, letitá a obrovská borovice, ke které se váže zajímavá pověst (vyprávějící o dvou dívkách, které se proměnily v borovice, protože se bály osudu, který je čekal po únosu loupežníky. Ta druhá slečna/borovice – Švarná Tonka bohužel neodolala silným větrům a bouřkám). Rostou tu samozřejmě i jiné druhy stromů a například duby z Kerska se v minulosti vyvážely až do Holandska na výrobu hřídelí.
  6. Kerské rybníčky byly v době naší návštěvy bohužel téměř vyschlé, snad to není trvalý stav, mají tu domov jak vážky a motýli, tak samozřejmě obojživelníci, i třeba čolek velký.

Můžete však zajít do lesa kdekoliv z hlavní silnice, celá osada je protkána alejemi a zde můžete obdivovat chaty a domy místních obyvatel. Pokud vám zbývají síly a čas, stavte se ve vedlejší vesnici Velence a zahrajte si minigolf. Určitě uznáte, že si tu každý přijde na své.