Kersko, to není jen vyhlášená Hájenka

O Kersku už asi slyšel kde kdo, ano je to Kersko proslavené díky panu spisovateli Bohumilovi Hrabalovi a filmu Slavnosti Sněženek. Když se sem vydáte, poznáte z filmu určitě víc míst než jen Hájenku. Možností, co se tu dá podniknout je fakt hodně a jeden den vám rozhodně stačit nebude.

Pokud jste tu poprvé, vaše kroky zamíří nejspíš do „Hrabalovy“ Hájenky. Restaurace je však celkem malá a nestačila zájmu turistů, tak přistavěli venku velikou letní terasu. Můžete si dát vyhlášenou omáčku se zelím nebo se šípkovou, když se nemůžete rozhodnout zvolte talíř 1/2 na 1/2. Vaří tu i jiné zvěřinové speciality nebo kynuté knedlíky a lívance s ovocem, jídlo bylo výborné. Doporučujeme s obědem nezahálet a přijít včas nebo si rezervovat stůl předem. Třeba po 14 hod se může stát, že už se tu nenajíte.

Nemusíte však zoufat, opodál je další restaurace U Pramene, kde nabízí rovněž zvěřinu. V sousedství najdete malé dětské hřiště a Svatojosefovský pramen.

Po dobrém obědě si budete možná chtít dát i kávu nebo nějaký zákusek, zamiřte do lesní kavárny Kafe Kersku. Nechybí tu skluzavka s prolejzačkou. Sousedí s Lesním ateliérem Kuba, což je keramická dílna, galerie a prodejna v jednom. Pořídíte tu regionální výrobky, knížky, obrazy, keramické výrobky aj. Na zahradě se posaďte na lavičce a zaposlouchejte se do hlasů známých osobností předčítající Hrabalova díla, pustíte si je v poeziomatu :-).

Přichází čas na procházku zdejšími lesy, nejlépe uděláte, když si projdete alespoň část naučné stezky Bohumila Hrabala, na které poznáte spisovatelova oblíbená místa. Celá stezka je dlouhá cca 12,5 km a není to okruh. Na naučné stezce spatříte:

  1. Zmiňovaný Svatojosefovský pramen vyvěrá přímo u silnice, místní vodu z pramene nazývají Kerka.
  2. Rybník v Kersku, který je domovem jak žábám, především skokanovi hnědému, tak kachnám a potkáte tu i užovku obojkovou.
  3. Slatinná louka u Velenky je malá přírodní památka, chránící louku a luční společenstva.
  4. Hrabalova chata tzv. Hrabalka, ve které tvořil sám Hrabal mezi roky 1966-1996, napsal zde Postřižiny, Slavnosti Sněženek a Obsluhoval jsem anglického krále aj. V době konání akce Hrabalovo Kersko bývá chata přístupná veřejnosti.
  5. Krásná Pepina je krásna, letitá a obrovská borovice, ke které se váže zajímavá pověst (vyprávějící o dvou dívkách, které se proměnily v borovice, protože se bály osudu, který je čekal po únosu loupežníky. Ta druhá slečna/borovice – Švarná Tonka bohužel neodolala silným větrům a bouřkám).
  6. Kerské rybníčky byly v době naší návštěvy bohužel téměř vyschlé, snad to není trvalý stav, mají tu domov jak vážky a motýli, tak samozřejmě obojživelníci, i třeba čolek velký.

Můžete však zajít do lesa kdekoliv z hlavní silnice, celá osada je protkána alejemi a zde můžete obdivovat chaty a domy místních obyvatel. Pokud vám zbývají síly a čas, stavte se ve vedlejší vesnici Velence a zahrajte si minigolf. Určitě uznáte, že si tu každý přijde na své.