Kam za zábavou s dětmi v Českém ráji

V Českém ráji jsou různorodá místa, kde zabavíte nejen své ratolesti. Český ráj je naše oblíbená lokalita, protože zde se krásně propojuje příroda s památkami, ale i zábavními prvky.

Šťastná Země Radvánovice

Jediný zábavní park v Českém ráji, který po rekonstrukci rozhodně stojí z návštěvu, celý je v přírodním stylu a to se nám moc líbilo. Vstupné je oproti jiným parkům tohoto typu více než příznivé (200 Kč dítě, 100 Kč dospělý), vlastně nejlevnější, co jsme kdy viděli. Atrakcí je tu nepočítaně, nejvíce různých dřevěných hřišťátek, dominantou je velké hřiště, které je napodobeninou nedalekého hradu Trosky. Nechybí tu trampošky a skákací hrad. Najdete tu také bagroviště, mlhoviště, tubingovou dráhu a třeba odpočinkovou louku s teepee stany. Atrakce se nedoplácí, jen tubingová dráha, která je soukromá a upozornění jsme četli již u vstupu. Samozřejmostí je občerstvení s milou obsluhou a wc. Moc se nám líbila lesní stezka, kde na vás čeká přechod přes lanový most, krátký průchod skalní roklí a na konci menší hřiště. V době naší návštěvy (srpen 2022) bylo v Šťastné zemi nečekaně málo lidí a tak jsme odcházeli opravdu šťastní :-).

Pohádkový hrad a zámek Staré Hrady

Místo, kde se bude líbit především dětem, protože v nabídce jsou prohlídky zaměřené převážně na děti. Prohlídkových okruhů je několik a za jediný den všechny nestihnete. Zámecké pohádkové sklepení (s vodníky, čerty, draky atd.) a Čarodějnou bestyjolu si prohlédnete sami, ostatní okruhy s průvodcem v kostýmu: Hrad a zámek s Dračí královskou komnatou, Zdravosvět a Dračí království a Hradní pohádkovou půdu. A to není vše, můžete se třeba naučit létat na koštěti. I dospělí si tu přijdou na své při ochutnávání starohradské medoviny 🙂 Konají se tu také různé doprovodné akce, my jsme měli štěstí na Kejklířskou show a byla to fakt sranda, ačkoliv celé představení vedl jeden jediný kejklíř. Nakoupit nějaký ten suvenýr můžete v pokladně a najíst se v restauraci přímo na hradě nebo si dát u stánku nějakou grilovanou dobrotu. Bonus: Staré Hrady můžete navštívit po celý rok, zimní pauzu tu nevedou 😉 Ačkoliv je to komerční záležitost, nebyli jsme tu naposledy. Děti byly nadšené!

Otakarova farma

Toto není jen farma s ubytováním, dominantou je samoobslužný bar s přilehlým hřištěm, sousedící s výběhy se zvířátky. Hodí se jako zastávka po výletě. Jak to tu funguje? Sám si natočíš, sám se obsloužíš, sám zaplatíš (dle ceníku buď v hotovosti do pokladničky nebo přes QR kód). V nabídce mají točené pivo, točenou limču, v udírně sýry a buřty (případně klobásy či nějaký plátek masa). Vězte, že odtud nebudete chtít jen tak odejít… Otakarovu farmu najdete na úpatí Kozákova, zaparkovat lze u silnice směřující na Kozákov a odsud už je to jen 250 m po svých. O kousek dál je ještě další hřiště s výhledem 🙂

Kozákov

Na Kozákově strávíte klidně celý den nebo jen hodinku či dvě po výletě, ale zaručeně se vám bude líbit. Je tu obří trampoška, prolézačky, houpačky, občerstvení, ale hlavně neskutečné výhledy. Relax po výletě zrovna tady je vždycky super! V zimě tu funguje ski areál, jeden z mála v Českém ráji.

Inspirace na další hezká hřiště: moc pěkné hřiště je v obci Koberovy v parčíku, vypadá stále jako nové. Další hřiště s dřevěnými sochami najdete ve Vyskeři. U hřiště je křížová cesta s krásnou vyhlídkou. Další hřiště na krásném místě je na Krásné vyhlídce (restaurace s krásnou vyhlídkou, jak jinak a hřiště s zookoutkem). Odsud podniknete krásné výlety do skal Příhrazských nebo na druhou stranu na Drábské světničky (stále jsou zavřené!) Vyplatí se navštívit také vyhlášenou Zrcadlovou kozu, což je restaurace, hřiště a zookoutek. Místo je na cyklostezce, tak hurá kola nebo odrážedla s sebou! Dětem se bude líbit i nedaleký Dům přírody či Dlaskův statek. V létě se vykoupejte na místní pláži, půjčte si koloběžky nebo loďky!

Akce po celý rok

V průběhu celého roku (především však letní sezóny) se koná řada akcí: rytířské turnaje na Kosti, noční prohlídky (např. na Valdštejně či Troskách), prohlídky s pohádkovými bytostmi (např. na Starých Hradech či Sychrově), středověké trhy (Sobotecký jarmark a festival řemesel, Sychrovská pouť, farmářské trhy každou sobotu v Turnově a Mnichově Hradišti aj.), sokolnické ukázky (Sychrov, Mnichovo Hradiště), různé řemeslné ukázky… Nezapomeňte také na jízdy historickými vlaky, koncerty (na Valečově je skvělá nabídka díky amfiteátru pod hradem) aj. A tou nejpohádkovější akcí, která se zde koná je Jičín město pohádky.

PO VÝLETĚ NA KOUPALIŠTĚ

Biotop Kosmonosy: nejnovější koupaliště v Českém ráji, poblíž Mladé Boleslavy. Biotop je něco mezi umělým a přírodním koupalištěm, je sice vybudován podobně jako bazén, ale voda se čistí přírodní cestou. Do čistící části se nesmí a je víceméně viditelně oddělená od koupací. Je tu takové brouzdaliště v podobě potůčků s hrázemi a mlýnky pro menší děti. Nechybí občerstvení, zmrzlina, wc a převlékárny. Areál lze navštívit i mimo letní sezónu, je tu totiž moc hezké hřiště s lanovými prolézačkami. Pozor si dejte na parkování, vyplatí se hledat a stát na značeném místě a ne při silnici, i přesto, že je tu parkovací kapacita celkem omezená.

Další koupaliště: v Sobotce (které je součástí kempu, po 16 hod se platí snížené vstupné, voda osvěžující 🙂 ), koupaliště v Dolním Bousově, Kacanovy, Kněžmost, Lomnice nad Popelkou nebo aquapark v Jičíně či v Maškova zahrada V Turnově.

Další tipy: Adventure Golf Osek, zážitková krčma v Dětenicích, půjčovny koloběžek či loděk, nesmíme opomenout horolezení či rybaření atd, atd. Asi by se dalo psát do nekonečna, Český ráj je prostě boží! Nevím jak to máte vy, ale nás Český ráj nepřestává překvapovat 🙂