Jarní výlety

Každý rok rádi podnikáme výlety za kvetoucími rostlinkami, vítáme tak jaro a probouzející se přírodu. Dneska vám dáme pár osvědčených tipů, kde můžete obdivovat jarní květy a jarní přírodu. Tipy jsou převážně ze Středočeského kraje.

Hroznětínská louka

Prvními posly jara jsou sněženky a bledule, kvetou přibližně od února do dubna. Sněženky naleznete možná i v lese za barákem, ale bledule jsou poněkud vzácnější. A kde je hledat? Na podmáčených loukách, ostrůvkovitě se vyskytují po celé ČR. Jezdíme především na Hroznětínskou louku, protože to máme nejblíž. Hroznětínská louka se nachází v ploché nivě meandrujícího potoka Leština na okraji Chraňbožského lesa u obce Hroznětín. Nedaleko stojí za zmínku i rezervace Velká a Malá Olšina. Tady jsme narazili na větší skupiny výletníků, od parkoviště k mokřadu s bledulemi si unavené svaly protáhnete na 6 km procházce (tam i zpět). Větší část cesty lze ujet i na kole/odrážedle. Parkovali jsme u lesa u malinké vísky Nová Chranbože, poznáte to podle žlutého turistického značení.

Nejkrásnější koberce bledulí najdete v Českém ráji

V Českém ráji nalezneme nádhernou lokalitu údolí Žehrovky v oblasti Podtrosecká údolí. Auto lze nechat u rozcestí U Přibyla pod Pekařovou bránou nebo na parkovišti u Věžického rybníka a udělat si tak krásnou procházku. Je to nejhezčí lokalita pro bledulové koberce, kterou jsem kdy viděla! Údolí potoka je lemované skalami.

Vyhlášená je také oblast Peklo u České Lípy. Pokud budete chtít projít celé údolí, připravte se na cca 7 km výlet (jedna cesta), zpět se lze svézt vlakem. Tady se pokocháte nejen bílými koberci bledulí, ale celým údolím Robečského potoka se táhnou skály a skalní byty, lávky, mostky. Počítejte s turisty zejména o víkendu, oblast je opravdu vyhlášená a sjíždějí se sem výletníci z širokého okolí.

Bledule naleznete i v NPR Čtvrtě u obce Mcely (okres Nymburk, kvetou tu též dymnivky a jaterníky) nebo v Písteckém lese u Budyně nad Ohří. Další vyhlášenou lokalitou je údolí Chlébského potoka.

Libický luh v Polabí a jeho záplava dymnivek

Naším dalším oblíbeným jarním výletem je Libický luh v době květu dymnivek. Koberce dymnivek jsou tu opravdu širokánské, jsou bílo-fialové, zdobené květy sasanek. Libický luh je rozsáhlý lužní les u Kolína, konkrétně mezi obcemi Velký Osek a Libice nad Cidlinou. Dymnivky kvetou od konce března do května.