Jak motivovat děti na pěších výletech

Možná by se vám hodilo, jak motivovat děti při pěších výletech. Tak tady je pár osvědčených tipů.

U nás bonbónky nebo čokoládky jako motivace moc nefungují (moc tomu nerozumím, protože naše děti rády mlsají, ale máme jiné taktiky v rukávu), vy můžete zkusit i tuto sladkou možnost. Za to u nás zabírá:

  1. Dát si pauzu 🙂 Jak prosté. Když už děti nemůžou, prostě uděláme zastávku buď jen tak na chvíli nebo delší třeba na svačinu. Většinou to zabere. Kolikrát stačí zastavit na 5 minut u první lavičky, napít se a pak samy řeknou, že chtějí pokračovat. Někdy se zastávka protáhne na půl hodiny, když stavíme domečky pro víly a skřítky nebo svačíme.
  2. Stavění domečků pro víly a skřítky. To je sám o sobě dobrý tip, jak vytáhnout děti do přírody. Ovšem pokud to vaše děti baví. U nás není výletu bez domečku.
  3. Hledání turistických značek. Také jednoduché. Funguje nám spíš u mladšího člena (4 roky).
  4. Orientace dle mapy. Občas vytiskneme klasickou mapu a necháme děti, ať hledají cestu samy podle mapy, to zase zabírá u staršího člena (7 let). Je to fajn, když je na trase hodně různých značek (hrad, rozcestník, studánka, jeskyně, rybník atd.). Bonusem vám bude, že se ratolest učí orientovat v mapě.
  5. Bingo. Možná znáte obrázkovou hru Bingo. My jsme koupili od Albi plechovou krabičku „Bingo na výlety“ s obrázky. Na jedné kartě je několik obrázků a postupně se cestou hledají předměty nebo objekty ze seznamu. Každý nalezený objekt má svojí vlastní kartičku s obrázkem, ten si po nálezu dáte na karabinku. Ten kdo má všechny kartičky, vyhrává. Nemusíte si hru kupovat, stačí si vytisknout nebo nakreslit pár obrázků a odškrtávat (list ze stromu, lesní plody, motýl, kráva, ptačí budka, včelí úl, most, posed atd…)
  6. Turistické vizitky a deníčky. Loni nám naprosto bezvadně zafungoval turistický deníček a funguje u obou dětí. Škoda, že nás to nenapadlo dřív. Pokaždé, když někam jedeme, tak se děti předem ptají, jestli tam budou mít vizitky 🙂 Vždycky se snažíme sehnat alespoň jednu vizitku z výletu a děti jsou spokojené, že si můžou nalepit další samolepku do deníčku. Spolu s vizitkami sbíráme i razítka. Už nemusíte váhat, jestli pořídit dětem turistický deníček!
  7. Cíl výletu dětem na míru. Vymyslete výlet tak, aby končil na dětském hřišti, u zooparku, na koupališti atd. Děti se budou mít na co těšit a nebudou tolik remcat 🙂 Případně použijte hřiště/zoopark/koupaliště jako odměnu. Tady je pár tipu: udělejte si výšlap k herní krajině Pecka na Portáškách, dolů se svezte lanovkou; Kočičí hrádek u Slatiňan či hřiště Na větvi u Hradce Králové, líbilo se nám na Krásné vyhlídce …
  8. Sbírání malovaných kamínků. Obzvlášť na hojně navštěvovaných místech nemusíte dlouho vymýšlet motivaci, často přijde do cesty sama..
  9. Hurá ven! Krabička se spoustou her. Zakoupíte zde http://bit.ly/3nr9kS6
  10. A na cesty do auta by se mohl hodit Blok aktivit, který rovněž seženete na Takaru.