Hrad Kost a blízké okolí

Co všechno se dá zažít na hradě Kost a v jeho okolí

Samozřejmě můžete navštívit některý z okruhů na hradě. V nabídce jsou hradní palác, středověká mučírna, oboje dohromady, případně zkrácený okruh, když nemáte moc času. V létě je hrad otevřený i v pondělí! V zimě pak zavřený od listopadu až do konce března. My jsme na hrad nešli a přesto jsme tu strávili celý den, níže se dočtete, co všechno se tady dá zažít za jediný den.

Rytířské turnaje

Po celé léto probíhají přímo pod hradem rytířské turnaje, jsou každý den ve 14:00, v pátek a v sobotu večer můžete vidět i dračí souboje, na konci léta pak ještě show Kost v plamenech. Vstupenky na odpolední turnaj stály 190,- dospělí a 120,- dítě. Představení se nám líbilo.

Údolí Plakánek

Procházka údolím Plakánek je krásná v kteroukoliv roční dobu. My doporučujeme okruh přes Vesec. Vyjdeme od parkoviště po žluté k vlakové zastávce Libošovice a po modré pokračujeme vlevo a dojdeme do Vesce. Tady je dobré trochu zpomalit a prohlédnout si roubenky, celá vesnička působí pohádkově a asi není divu, že se tu natáčely některé pohádky i filmy (S čerty nejsou žerty, Žabí princ, O ztracené lásce, Jak dostat tatínka do polepšovny, Jára Cimrman ležící, spící a další). Pak pokračujeme po modré nejdříve tzv. Veseckým Plakánkem a na křižovatce odbočíme vpravo do tzv. Střehomského Plakánku. Ten začíná kouzelným rybníkem Obora, který je lemovaný skalami, stejně jako zbytek cesty až zpět k hradu. Lze jít samozřejmě i opačně. Celý okruh je dlouhý 6 km, lze jet i se sportovním kočárkem, ovšem ne po deštích. V sezóně tu bývá dost rušno.

Procházka k Bubble Waffle U anděla

Vycházíme od hradu po červené SZ směrem, projdeme kolem menšího kačáku a pokračujeme takovou zarostlou pěšinkou, nezapomeneme po necelých 200 m odbočit vlevo ke skalnímu bytu Barušky, po dalších 200 m dojdeme k silnici. Pozor na mapy.cz je Bubble Waffle označeno u silnice, ale musíte pokračovat ještě dalších 200 m do kopce za první stavení, tam teprve to je. Na mapě níže je označeno dle skutečnosti. Wafflí mají několik druhů, můžete si na ně vybrat ovoce, posyp, polevu, šlehačku, zmrzlinu atd. Waffle byly moc dobré a velké!

Kde se ještě najíst

v krčmě přímo na Kosti, kde čepují i místní pivo, dále u parkoviště je restaurace Podkost, která bývá méně obsazená.