Dolský mlýn

Jsou místa, která se neomrzí. Dolský mlýn je jedním z nich. Je to jedna z nejstarších dochovaných staveb na území NP České Švýcarsko. Tohle romantické místo láká spoustu návštěvníků a taky filmařů. Vzpomenete si, ve které pohádce nebo filmu jste tuhle stavbu viděli?

Kudy k mlýnu?

Oblíbená trasa vede po žluté ze silnice mezi Jetřichovicemi a Vysokou Lípou. Tato trasa je vhodná pro kočárky a odrážedla, vede téměř po rovině a skoro celou cestu po asfaltu. Dolský mlýn je od parkoviště „Starý mlýn“ vzdálený cca 3 km. Cesta vede podél říčky Jetřichovické Bělé, která se v létě zazelená, je totiž plná zelených řas.

Odkaz na mapu

Nejkratší cesta vede z Vysoké Lípy. Oproti první trase není vhodná pro kočárky, je plná schodů. K mlýnu se sestupuje roklí po skalnatých schodech a je jich požehnaně. Mlýn je z parkoviště ve Vysoké Lípě vzdálený necelý 1 km. Případně se zde nabízí hezký okruh dlouhý 2,5 km: z parkoviště po modré k mlýnu, pak po proudu ke skalní kapličce a po schodech „Kostelní stezkou“ zpět do Vysoké Lípy. Odměňte se na konci v občerstvení Zvoneček, které sousedí s dětským hřištěm.

Odkaz na mapu

Nejdelší trasou je NS Růžová, což je velice hezká okružní trasa na které spatříte: několik řopíků, Dolský mlýn, roubenky v Kamenické Stráni, Pastevní vrch s rozhlednou Růženkou aj. Cesta vede převážně lesem.

Odkaz na mapu