Co musíte vidět v Kouřimi

Možná vás Kouřim úplně neláká, možná je to tím, že nevíte, o co všechno přicházíte 🙂

Měla jsem již několik příležitostí Kouřim navštívit a musím říct, že se sem moc ráda vracím. Troufám si říct, že Kouřim je zatím neobjevený historický klenot, který vás překvapí i okolní přírodou. Příjemným bonusem je, že tady se s davy turistů nesetkáte.

Kdo má rád historii, ať si projde historické centrum s kostelem a hradbami. V rohu náměstí uvidíte dominantu města, kterou je gotický kostel sv. Štěpána. Po Štěpánovi je tu pojmenovaný také zvon, který se spolu se zvonem Marie nachází ve zvonici. Prohlídku kostela a zvonice lze zařídit v Muzeu Kouřimska, které sídlí v budově Staré radnice situované na střed náměstí. Expozice se věnují historii Kouřimi. Centrum je obehnáno zachovalými hradbami, které chránily toto královské město. Je tu zkrátka na co koukat!

Kdo má rád poznání a přírodu, ať vyrazí na naučnou stezku Stará Kouřim. Projdete se okolní přírodou a také se díky naučným panelům vrátíte o pár století zpátky. Spatříte třeba Lechův kámen, který sehrál svou roli v jedné pověsti, zbytky slovanského hradiště nad městem anebo Libušino jezírko, které dřív sloužilo jako zdroj pitné vody. Stezka je dlouhá 3,5 km a od Lechova kamene je pěkný výhled na město. Děti potěší i pasoucí se krávy.

Kdo má rád pohádky, ať vyrazí do skanzenu. Při procházce mezi chalupami a hospodářskými budovami se dozvíte, jak se v minulosti žilo na vesnici. Najdeme tu budovy ze 17. až 19. století. Budovami můžete procházet doslova od sklepa až po půdu. A moc se nám líbí celoroubená kovárna ze Starého Bydžova. Ve skanzenu se po celý rok koná řada zajímavých akcí.

A kdo má rád hry, ať vyrazí do zdejšího Městského parku Na Hradbách, kde je úžasné hřiště. Park najdete za kostelem, je velice malebný a čeká vás zde nejedno překvapení. Nejen, že to tu voní okrasnými keři a trvalkami, ale je tu spoustu laviček, hned na okraji jedna houpací a amfiteátrum pro pořádání akcí. U laviček jsou i knihobudky a když půjdete dozadu, objevíte piknikovou louku s altánem a hned za ní úžasné hřiště. Na tomto hřišti je naprosto všechno: pískoviště, houpačky, prolézačky, skluzavka, bosý chodník, parádní silnice pro autíčka, domečky, tabule s křídami, mlhoviště, kočárky s panenkami, hračky, kuchyňka s nádobím atd. Hřiště má i vlastní wc a místnost s přebalovacím pultem, kde je stále odemčeno. Máte možnost odpočívat ve stínu, míst k sezení je dostatek. Myslí tu opravdu na vše!

Mapa s tipy: