Nejkrásnější výlety v Českém Švýcarsku a Labských pískovcích

České Švýcarsko je rozmanitá krajina, která vás bude bavit zas a znova. My jsme tu byli už několikrát a viděli jsme tu jen zlomek všech těch krás, které jsou tu k mání a většinou zadarmo. Přinášíme tipy na známá ale i méně známá místa v Českém Švýcarsku.

Hřensko a okolí

Ačkoliv bylo okolí Hřenska a Mezné nejvíce zasaženo požárem, Divoká soutěska je požárem téměř netknutá, Edmundova soutěska ale v pořádku není, proto zůstávají obě soutěsky zatím zavřené. Pokud se vydáte k Pravčické bráně, která už je veřejnosti otevřená, uvidíte zde spáleniště. Od Pravčické se musíte vrátit, Gabrielina stezka je stále zavřená! V blízkém okolí je však také spoustu méně známých míst: 1) Labská Stráň – vyhlídka Belveder 2) Skalní město Bynovec a Růžová vyhlídka. 3) NS Kaňon Labe spojující Labskou Stráň, Bynovec a Děčín. 4) Obec Růžová, kde v pohodě strávíte celý den než si všechno užijete: větrný mlýn, naučná stezka, Pastevní vrch s vyhlídkou Růženkou, indiánská vesnička Rosehill, mýdlárna Rubens a vyzkoušejte ještě pumptrack. Pro dospělé a větší děti bude fajn výšlap na Růžák neboli Růžovský vrch. To vše v okolí Růžové. TIP: nádherná procházka vede podél Suché Kamenice, kterou najdete jižně od Hřenska, na jaře nebo po deštích se vám bude toto údolí zaručeně líbit.

Děčín a okolí

Zámek, zámecký park, ZOO a Rajské ostrovy, výletní místo Pastýřská stěna s rozhlednou atd. Pokud zatoužíte po přírodě, doporučuji Stoličnou horu nebo stolovou horu Děčínský Sněžník se stejnojmennou rozhlednou https://www.poceskusdetmi.cz/za-vyhledy-na-decinsky-sneznik/ Výhledy jsou tu fantastické. Více na západ jsou pak skalní města Tiské stěny, Rajecké a Ostrovské skály, také Volské kameny.

Jetřichovice a okolí

Jetřichovické skalní vyhlídky jsou spolu se soutěskami a Pravčickou bránou dalším symbolem Českého Švýcarska. Vyhlídek je několik a výstup bývá celkem náročný, doporučuji tedy spíš pro větší děti: Mariina skála, Vilemínina stěna a Rudolfův kámen. Nezapomeňte na skalní hrad Falkenštejn a také Pavlínino údolí, které je celé krásné, s nejmenšími jděte na procházku alespoň kolem pohádkového Grieselova rybníku. Víc se dozvíte zde: https://www.poceskusdetmi.cz/pavlinino_udoli/ Co by kamenem dohodil jsou Rynartice a vyhlášení trpaslíci, čili Trpasličí skála a západ slunce si vychutnáte z Křížového vrchu.

V nedaleké obci Vysoká je v docházkové vzdálenosti několik přírodních krás: skalní hrádek Šaunštejn, Malá Pravčická brána a romantická zřícenina Dolského mlýna. Pro výhledy zvolte Ptačí kámen, Kamenickou vyhlídku nebo vyhlídku na Zámečku, rovněž u Vysoké.

Krásná Lípa a okolí

Centrum Krásné Lípy se hodí při nepřízni počasí, navštivte: Dům Českého Švýcarska, čokoládovnu Manu nebo pivovar Falkenštejn. Krásná je Vlčí hora s rozhlednou, bylinkovou zahradou, studánkou a restaurací. V zimě si nenechejte ujít Brtnické ledopády a jeskyni Víl. Dobrodružná výprava v kteroukoliv roční dobu čeká děti na okruhu přes Kyjovský hrádek s odbočkou k jeskyni Klenotnici. Po výletě se stavte v Kamenné Horce v Lučním baru s funkční kovárnou.

Chřibská a okolí

Tato vesnice je vyhledávaná zejména pro vyhlášenou restauraci Na Stodolci, až pojedete kolem, určitě se tu stavte !! Za vsí jsou Chřibské vodopády ukryté v lese. Nedaleko Chřibské je podobná vesnice Doubice, kde je také fajn restaurace Stará hospoda, kde se jednak dobře najíte a děti se tu zabaví v parku dřevěných soch, který slouží jako hřiště. Nedaleko je to i na Tolštejn nebo Jedlovou, což už trochu zajíždíme do Lužických hor.

Česká Kamenice a okolí

Trochu přehlížená oblast, která má také co nabídnout: známé jsou vyhlídky u České Kamenice (Jehla, Tell-Platte a Ponorka) a údolí mlýnků, které bude vaše ratolesti bavit hlavně v létě. V okolí vesnice Prysk je hned několik vyhlídkových okruhů a tzv. Kamzičí stezka, což je „enduro“ trasa pro cyklisty. Zajímavá je bývalá nacistická podzemní továrna s muzeem koncentračního tábora v Janské. Pokud chce do přírody, nedaleko se nachází údolí Olešničky nebo severně od Kamenice dva zajímavé vrcholy, které stojí za prozkoumání: Zlatý vrch s kamennými varhanami (které jsou 2,5 krát větší než ty v Kamenickém Šenově) a Studenec, což je vrch s rozhlednou a přírodní rezervací, ve které žijou kamzíci 🙂 Za zmínku stojí ještě vesnice Srbská Kamenice, kterou vás provede naučná stezka (venkovské zemědělské muzeum, kavárnička v přírodě, feratta, lesní divadlo, jeskyně, vyhlídka atd.).

Na závěr: Pokud si nemůžete vybrat, co navštívit dřív, prostě prozkoumejte jen oblast blízko svého ubytování nebo googlujte v obrázkách, co se vám nejvíc líbí. Věřím, že spoustu míst vás zaujme už podle popisu výše. Pokud vyrážíte s dětmi, koukejte předem i na délku výletu. Hodí se také vědět s čím dalším se dá výlet spojit, třeba s dětským hřištěm nebo alespoň restaurací se zahrádkou, cukrárnou, minizoo, však to znáte..

Klidně nám napište a rádi vám doporučíme místa dle vašich představ 😉