Basteibrücke je ikona Saského Švýcarska (Německo)

Tento vyhlídkový skalní most asi znáte, pokud ne, vřele doporučujeme. De facto hned za hranicemi se ocitnete v pohádkové krajině Saského Švýcarska. Bastei / Basteibrücke se nachází se mezi Kurort Rathen a Hohenstein, pouhých 15 km za hranicemi. Samotný most je 76 metrů dlouhý a spojuje skálu Bastei se skalním hradem Neurathen. Basteibrück byl vybudován v roce 1851 a stal se tak první evropskou stavbou pro turisty.

Je to nejnavštěvovanější místo Saského Švýcarska a pokud si nepřivstanete, tak to pocítíte na vlastní kůži 😉 Sjíždí se sem opravdu hodně lidí ze všech koutů světa. Je tedy fajn vyrazit hned k ránu, pokud budete mít štěstí, dostanete se až k prvnímu parkovišti, které je od vyhlídky vzdálené cca 800 metrů. Při příjezdu natrefíte ještě na velké odstavné parkoviště, které je vzdálené 3 km a odsud jezdí k Basteibrücke tzv. Pendelbus. Milovníky cestování v dodávkách a karavanech jistě potěší, že je u velkého parkoviště je i karavanové stání Reisemobilpark s restaucí a potřebným zázemím. Momentálně se tu také buduje Dobrodružný svět SteinReich, který bude otevřen v roce 2023.

Od placeného parkoviště tedy pokračujeme po silnici rovnou za nosem. Dojdeme k hotelu a projdeme po schodech kolem stánku se suvenýry a už jsme u mostu. Vstupné se v této části neplatí, platí se v případě, že chcete navštívit skalní hrádek Neurathen nacházející se ve spodní části. Nezapomeňte se také podívat na vyhlídku, která je po levé straně, když jste přicházeli k mostu. Vyhlídek je v okolí spoustu, stačí kouknout do mapy. Z vyhlídek se naskýtají krásné výhledy na kaňon Labe a na Labské pískovce. Výlet není náročný a zvládnete ho i s dětmi, klidně v kočárku (počítejte ale, že budete muset přenést pár schodů k mostu).

TIP: lze pokračovat pěšky skalní soutěskou do Kurort Rathen, pak k jezeru Amselsee a vrátit se okruhem k parkovišti.

PS: Ačkoliv je vyhlídka dostupná celoročně, doporučujeme ji navštívit mimo sezónu, když jsme tu byli v zimě, nebyla tu téměř ani noha.